fbpx

Psychozabawa: który kostium wybierzesz?

Ta psychozabawa pochodzi z francuskiego tygodnika Elle. Poniżej znajdziesz swój profil charakterologiczny, który wynika z twojej skłonności do wyboru konkretnego przebrania. 

Oto  14 klasycznych kostiumów maskaradowych damskich oraz 14 męskich. Wyobraź sobie, że musisz przebrać się na zabawę, mając do dyspozycji tylko te kostiumy. Który z nich wybierzesz? 

Nie zastanawiaj się zbyt długo. Przy wyborze kieruj się sercem. 

 

psychozabawa

psychozabawa

 

Rozwiązanie psycho-zabawy

Jeśli jesteś kobietą:

1. KASZTELANKA. Pędzisz życie pracowite, jesteś wiecznie zajęta, obawiasz się, że się spóźnisz, że nie dasz sobie rady ze swymi zajęciami. Chciałabyś zajmować się także sobą, swoim życiem wewnętrznym, sztuką. Uważasz, że twoja osobowość pozostaje w sprzeczności z twoimi zajęciami. Masz romantyczne skłonności, ale jesteś rozsądna. Nie buntujesz się naprawdę przeciw rzeczywistości.

2. TAHITANKA. Odczuwasz nieraz dotkliwie, jakim nonsensem są obowiązki i konwenanse towarzyskie i społeczne. Marzysz o chwili, kiedy zerwiesz z „normalnym” życiem i dasz upust swoim uczuciom i swemu temperamentowi. Domagasz się prawa do swobody, zabawy, odpoczynku, miłości. Masz wrażenie, że tracisz czas na bezsensowne zajęcia. Sądzisz, że ludzie komplikują sobie nadmiernie życie, niepotrzebnie marzą o wpływach i zaszczytach.

3. CYGANKA. Uważasz, że życie jest obwarowane tysiącem zakazów pętających twoją naturę. Boli cię to, że musisz nieustannie liczyć się z konsekwencjami swych słów i czynów. Czujesz, że masz naturę zmienną, niezależną, kapryśną nawet. Chciałabyś pędzić życie szybsze, swobodniejsze; chciałabyś podróżować, zmieniać zajęcia lub środowiska. Ale jak wyzwolić się od konieczności życia, które odbierają mu prawdziwy smak?

4. JAPONKA. Prowadzisz życie bardzo pracowite: czujesz się nieco zagubiona i zdezorientowana. Marzysz o życiu cichym i spokojnym, nudzi cię polityka i sprawy społeczne. Masz zupełnie inne poglądy na temat roli i szczęścia kobiety, niż twoje otoczenie. Chciałabyś zajmować się tym, co otoczenie uważa za „głupstwa”. Interesuje cię sztuka, dom, miłe drobiazgi. Lubisz i umiesz marzyć, chronisz się w siebie, we własne rozrywki.

5. HISZPAŃSKA TANCERKA. Uważasz, że pędzisz życie zbyt monotonne i jałowe. Nieraz musisz poskramiać swoje zachcianki, swój żywy temperament. Marzysz o gwałtownych, burzliwych przeżyciach. Uważasz, że mężczyźni zwracają na ciebie za małą uwagę; lubisz ich hołdy, chociaż nie pozwalasz im na zbytnią poufałość. Złości cię, że poświęcasz tyle trudu codziennym kłopotom. Chciałabyś wyrazić swe uczucia.

6. KOLOMBINA. Prowadzisz życie poważne, nawet surowe. Masz charakter twardy, oddajesz się bez reszty jednej idei, jednemu uczuciu. Nie lubisz nieporządku, tajemnicy, frywolności. Mimo wszystko jest w tobie niezaspokojona potrzeba czułości, kobiecości, wesołości i beztroski. Twoja rola społeczna bierze górę nad twą naturą. Sądzisz czasem, że powinnaś lepiej korzystać z życia, z młodości. Ale jesteś na to zbyt nieśmiała.

7. TANCERKA REWIOWA. Żyjesz w odosobnieniu, a tymczasem jesteś wesoła i zalotna. Uważasz, że twemu życiu brak lekkości i błyskotliwości. Twoje zalety to wdzięk i kobiecość. Nie śmiesz lub nie umiesz interesować sobą innych, chciałabyś być otoczona przez miłe towarzystwo. Chciałabyś mieć więcej czasu na „głupstwa” i swobodniej wyrażać swoje uczucia. Umiesz się podobać, ale chciałabyś podobać się więcej i wielu osobom.

8. POGROMCZYNI. Uważasz, że jesteś za dobra, za miękka, za uczuciowa. Że nie umiesz się bronić, że jesteś wykorzystywana. Jesteś wrażliwa i drażliwa, chciałabyś lepiej panować nad sobą. Czujesz, że otaczają cię ludzie nieprzychylni, obawiasz się ich wrogości. Nie umiesz narzucać swej woli. Chciałabyś wziąć się w garść i rozprawić się ze swoimi nieprzyjaciółmi, wiesz jednak, że to ponad twoje siły. Stąd — nieraz — zniechęcenie.

9. AMAZONKA. Sądzisz, że twoje życie jest jałowe i monotonne. Chciałabyś podróżować, „zmienić skórę”. Dajesz się powodować autorytetom, ludziom stanowczym i bezwzględnym. Drażni cię to, nie chcesz być bierną, ale twój bunt szybko wygasa. Chciałabyś pokazać, do czego jesteś zdolna. Ludziom wydaje się, że brak ci charakteru, indywidualności. Tak nie jest. W marzeniach, w nagłych wybuchach, okazujesz się inną, niż sądzą ludzie.

10. MARKIZA. Twoje codzienne życie roi się od trosk i kłopotów, zwłaszcza drobnych. Pokonujesz je z trudnością. Chciałabyś prowadzić swobodniejsze życie, móc bawić się lub zajmować sztuką, literaturą. Chciałabyś także, by ludzie zwracali na ciebie uwagę; gniewa cię to, że jesteś zamknięta w sobie, nie wierzysz w swoją urodę czy wdzięk. Nie masz odwagi rzucić się w życie towarzyskie; marzysz jednak o tym, by „błyszczeć”, interesować.

11. SUBRETKA. Uważasz, że prowadzisz życie zbyt „światowe”, sztuczne, życie „na pokaz”. Wolałabyś znaleźć się w cieniu, być skromniejszą, bardziej wyrozumiałą. Drażni cię twoja własna stanowczość i autorytatywność. Nie masz jednak zaufania do innych i lubisz sama wszystkiego dopilnować. Jesteś kobietą „z charakterem”; ale to ci właśnie dokucza. Chciałabyś być spokojną, dyskretną. Marzysz o roli „szarej eminencji”.

12. KOWBOJKA. Znosisz ulegle wiele przykrości i uważasz, że postępujesz niemądrze. Jesteś zbyt nieśmiała, niepewna, zbyt szczera, aby udało ci się narzucić swoją wolę. Postanawiasz być odważną i agresywną, ale bez skutku. Nie odczuwałaś dotąd głębszej przyjaźni czy miłości; z trudem porozumiewasz się z ludźmi. Uważasz, że światem rządzi prawo silniejszego, że ludzie są bezwzględni i bolejesz nad tym.

13. DAMA Z LAT 1900. Masz za wiele poważnych zajęć i trosk; rodzinnych, zawodowych, społecznych. Żyjesz w dużym napięciu. Męczy cię to i uważasz, że postęp przyniósł więcej kłopotów, niż korzyści. Chciałabyś być swobodniejsza, weselsza, beztroska, bardziej „kobieca” — nawet za cenę pewnej powierzchowności. Masz pretensje do siebie, że nie umiesz wykorzystać swych naturalnych atutów. Jednak twoja „sztywność” bierze na ogół górę.

14. PASTERKA STYLOWA. Czujesz się zmęczona: drażni cię tempo współczesnego życia. Nie możesz sobie dać rady ze skomplikowanymi problemami, jakie musisz co dzień rozwiązywać. Ciążą ci więzy społeczne i towarzyskie. Chciałabyś korzystać z życia, ale gusta masz skromne i proste. Jesteś szczera, naturalna, lubisz przyrodę, spokój, małe przyjemności — i szukasz tego wszystkiego w zamęcie swego życia! Chciałabyś nieraz zdać się na innych.


Jeśli jesteś mężczyzną:

1. MANDARYN. Żyjesz w stałym napięciu: musisz ciągle podejmować decyzje, szybko wypełniać polecenia. Twój zawód wymaga jasności myślenia, rygoru, jednoznaczności, masz być szybki, sprawny i dobrze poinformowany. Tymczasem twoja natura skłania cię do ostrożności, dyskrecji i wątpliwości. Odczuwasz rozdźwięk między swymi zajęciami a swymi zamiłowaniami; sztuką, nauką, lekturą. Drażni cię to i wprowadza w zły humor.

2. MARKIZ. Zmagasz się z trudnościami materialnymi, jesteś stale zatroskany. Czas twój zabierają drobne kłopoty. Chciałbyś mieć życie łatwiejsze, swobodniejsze, mieć więcej czasu na towarzyskie rozrywki. Wyrzucasz sobie, że nie korzystasz z nadarzających się przyjemności. Masz wrażenie, że ludzie nie zwracają na ciebie dostatecznej uwagi, ale nic na to nie możesz poradzić. Jesteś wrażliwy na uroki życia, ale bezbronny wobec przeciwności.

3. KLOWN. Bywasz niekiedy smutny, niespokojny. W głębi ducha czujesz się samotny. Lubisz ironizować i ośmieszać samego siebie. Bawisz się i cieszysz przesadnie, by stłumić zniechęcenie czy rozpacz. Jesteś dokładny, przezorny. Chciałbyś nieraz oderwać się od własnych myśli, częściej stykać się z ludźmi, zdobyć wpływy i pozycję. Czujesz, że rola, jaką grasz w społeczeństwie, jest sztuczna, że jesteś „podwójny”.

4. PRZEMYTNIK. Wydaje się, że zwracasz uwagę na opinie innych o sobie. Jesteś uczciwy, lojalny i skrupulatny. Ale nieraz myślisz, że uczciwość jest wśród ludzi pozorem. Może czynisz głupio, stosując się do konwencji społecznych? Nie lubisz być jak inni, chciałbyś się czymś wyróżnić, działać na własny rachunek. Ale jesteś także skryty i nie lubisz występować otwarcie. Nie przerażają cię trudności. Czekasz na „swoją chwilę”.

5. GIERMEK. Masz nieustanne i dokuczliwe kłopoty. Obawiasz się własnych decyzji, konsekwencji swoich czynów. Obawiasz się nieraz przyszłości. Jeśli nawet żyjesz spokojnie, czujesz, że twoje szczęście jest stale zagrożone. Chciałbyś mieć życie łatwe, wygodne, nie brać na siebie odpowiedzialności, nie odgrywać szczególnej roli w społeczeństwie. Jesteś nieco nieśmiały i trochę samotny. Masz skłonności do marzycielstwa.

6. KORSARZ. Marzysz o całkowitej zmianie swego życia. Czujesz się skrępowany, bolejesz nad tym, że musisz liczyć się ze zdaniami i poleceniami innych. Chciałbyś być odważniejszy, nie obawiać się ryzyka. Pragniesz przełamywać przyzwyczajenia, rutynę u siebie i u ludzi. Nieraz z trudem panujesz nad sobą. Chciałbyś prowadzić życie znacznie bardziej niezależne. Męczy cię monotonia twego postępowania i twoich zajęć.

7. PUSTELNIK. Nuży cię nadmiar obowiązków zawodowych, społecznych, bądź towarzyskich. Uważasz, że wszystko to jest sztuczne, niepotrzebne, na pewno zaś męczące. Obawiasz się, że w tym zamęcie zginie twoja indywidualność. Pragniesz zagłębić się w siebie samego, odnaleźć wewnętrzny spokój, prawdę, istotne wartości. Interesujesz się ludźmi i odnosisz nawet sukcesy, ale drażni cię błahość ich trosk i zajęć.

8. PAN Z ROKU 1900. Twoja sytuacja wydaje ci się niewesoła. Z uwagą i uporem walczysz z trudnościami, to osobistymi, to zawodowymi. Przyjemności życia, tak kuszące, uważasz za nieosiągalne, przynajmniej chwilowo. Sądzisz, że masz pecha, że życie jakie prowadzisz, niewiele jest tymczasem warte. Lubisz rzeczy piękne, stroje, kwiaty i kobiety; nie znosisz tłumu, hałasu, nieporządku, ekscentryczności.

9. PIERROT. Twoje zachowanie, wygląd, rozmowy, działalność zawodowa — to zachowanie się człowieka energicznego, aktywnego, zadowolonego ze swej pracy i pozycji. Ale pod tą skorupą ukrywa się czuła i wrażliwa dusza, którą wstydzisz się odsłonić, ze strachu przed śmiesznością. Bronisz się przed własnym romantyzmem, ale marzysz czasem o innym życiu, skromnym i cichym, zgodnym z twoją uczuciowością.

10. APACZ. Z pozornym szacunkiem ulegasz społecznym konwencjom i autorytetom. Godzisz się na to, co „przyzwoite”, co „rozsądne”. Ale po cichu gromadzi się w tobie niechęć i twoje odruchy buntu zdumiewają czasem otoczenie. Sądzisz wtedy, że najwyższy czas zerwać z uporządkowanym życiem i prowadzić się tak, jak miałbyś ochotę. Masz mało zaufania do samego siebie. Chciałbyś zmienić się, przełamać swe wewnętrzne opory.

11. MIESZKANIEC WYSP. Czujesz się spętany tysiącznymi obowiązkami. Tęsknisz do samotności, spokoju, prostych przyjemności. Masz wrażenie, że rola, jaką grasz w społeczeństwie, zabije twą indywidualność. Męczy cię techniczna cywilizacja, porządek i regulaminy. Nie możesz znieść stałej czujności, w jakiej musisz żyć. Twoja osobowość nie umie się w pełni rozwinąć: marzysz ciągle o wakacjach, odpoczynku, beztrosce. Lubisz przyrodę, wieś.

12. CYGAN. Twoje życie wydaje ci się wciąż drogą, prowadzącą donikąd. Gdzie się zwrócisz, tam widzisz zakazy, przeszkody, trudności. Nie możesz nawet wypowiedzieć, co cię trapi, boisz się śmieszności, opinii. Chciałbyś uciec z nudnego, martwego środowiska, marzysz o wolności, ale doskonale wiesz, że to niemożliwe. Chciałbyś nadać życiu nowy sens — nie masz jednak odwagi. Czujesz się skrępowany, spętany swoimi przyzwyczajeniami.

13. POGROMCA. Uważasz, że nie umiesz „postawić się” przed ludźmi, że twoje zalety i zasługi pozostają w cieniu, że wrażenie, jakie wywierasz, jest na początku niekorzystne. Zarzucasz sobie brak odwagi. Chociaż nie decydujesz się na zerwanie ze swymi obowiązkami, na bunt przeciw autorytetom, marzysz o korzystnej okazji, o brutalnej próbie sił, kiedy objawią się twoje rzeczywiste cechy. Jesteś ambitny, ale nieraz nieśmiały.

14. RYCERZ. Masz swoje ideały; bronisz szlachetnych spraw, wydajesz się ofiarny i uczynny. Ale w istocie jesteś z siebie niezadowolony: zarzucasz sobie brak dynamizmu, odwagi, poświęcenia. Kiedy masz poważną sprawę do rozwiązania, czujesz niepewność i nieśmiałość. Chcesz być pożyteczny, ale stawiasz sobie surowe wymagania. Życia nie starczy na spełnienie wszystkich idei, jakim chciałbyś się poświęcić.

 

Źródło: cyfrowe archiwum Przekroju (Tekst pochodzi z numeru 677-79/1958 r.)

Dodaj komentarz