fbpx

Ważne dla zdrowia psychicznego. Regularnie badaj poziom tych witamin

Wciąż niewiele osób wykonuje badania profilaktyczne z uwzględnieniem poziomu witamin B12 czy D. Tymczasem ich właściwa podaż jest kluczowa zarówno pod względem budowania odporności jak i właściwego funkcjonowania układu nerwowego.

Niedobór witaminy D

Witamina D, często nazywana „witaminą słońca” odpowiada za stan kości, zdrowy układ immunologiczny oraz właściwy poziom energii. Witamina D chroni przed infekcjami i chorobami autoimmunologicznymi. Na jej niedobór szczególnie są narażone osoby mieszkające w krajach o mniejszym natężeniu promieni słonecznych, osoby z ciemną karnacją i po 50 r. ż. Utrzymanie właściwego poziomu pomaga zachować równowagę emocjonalną i radzić sobie ze stresem.

– Witamina D to ważna cegiełka dla kondycji psychicznej – oddziałuje na struktury w mózgu odpowiedzialne za nastrój, regulację emocji (hipokamp, podwzgórze), a także wpływa na produkcję neuroprzekaźników – wyjaśnia farmaceutka Zofia Winczewska.

Najnowsze badania udowodniły też, że te osoby, które naturalnie miały wyższy poziom witaminy D we krwi szybciej wyleczyły się z COVID-19, a także rzadziej cierpiały na groźne dla zdrowia powikłania po wirusowe.

Lekarze zalecają, by każdego dnia przyjmować 2000- 4000 µg witaminy D na dobę. To więcej niż powszechnie rekomendowane dawki.

Niedobór witamina B12

B12 również pełni niebagatelną rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego. Jeśli ktoś skarży się na stany depresyjne lub na obniżony nastrój, lekarz pierwszego kontaktu w pierwszej kolejności powinien skierować pacjenta na badania laboratoryjne i sprawdzić u niej poziom witamy. Jej niedobór może być mylony z depresją, bo daje podobne objawy – niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie, brak apetytu i problemy ze snem. Niedobór utrzymujący się przez długi okres może prowadzić do groźnej dla zdrowia anemii megaloblastycznej, która -jeśli nie jest leczona – grozi nieodwracalnymi dla organizmu powikłaniami.

– Niski poziom witaminy B12 może być także powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia objawów depresyjnych. Układ nerwowy jest bardzo wrażliwy na niedobory witaminy B12, co może odpowiadać za pojawienie się w pierwszej kolejności objawów takich jak: drażliwość, zmęczenie, obniżony nastrój czy właśnie objawów przypominających depresyjne, wyprzedzając inne manifestacje kliniczne – wyjaśnia Zofia Winczewska.

Właściwa suplementacja tej witaminy dla dorosłej osoby przed 65 r. ż. wynosi 250 µg na dzień, a osób starszych do 1000 µg w formie cyjanokobalaminy lub metylokobalaminy.

Sprawdzaj co roku

Nawet jeśli lekarz pierwszego kontaktu nie zleci badania na sprawdzenie poziomu powyższych mikroelementów, warto zrobić to na własną rękę. Statystyki dowodzą, że wiele osób ma zaniżony poziom witamin, nie zdając sobie z tego sprawy – niedobory potrafią dawać pierwsze objawy dopiero po latach deficytów. Suplementacja jest wskazana zwłaszcza u osób z grupy ryzyka (sportowcy, wegetarianie, pacjenci chorujący na refluks żołądkowo-przełykowy, osoby po 65. r.ż., ale również osoby ze skłonnościami do depresji). Badanie poziomu witaminy B12 wynosi ok. 50-60 zł, witamy D 70-100.

Więcej na temat witamin przeczytasz TU.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Niedobór witaminy D i B12 może przypominać objawy depresji | WP abcZdrowie

Dodaj komentarz