fbpx

W starożytnej egipskiej świątyni odkryto malowidła przedstawiające Układ Słoneczny

Podczas działań konserwatorskich w egipskiej świątyni poświęconej Chnumowi w Esnie, zespół archeologów odkrył niezwykłe reliefy i malowidła ukazujące planety i symbole zodiakalne.

Prace te prowadzone były przez specjalistów z Ministerstwa Turystyki i Starożytności Egiptu oraz Uniwersytetu w Tybindze w starożytnej lokalizacji, dedykowanej bogu Chnumowi od V dynastii, kojarzonego z Ra, bóstwem Słońca. Świątynia, wzniesiona w epoce Nowego Państwa, była uznawana za arcydzieło tamtych czasów, bogato zdobione rzeźbami i freskami.

Odkrycia archeologiczne odsłoniły dotąd nieujawnione reliefy

Przebudowywana przez wieki, w okresie Ptolemejskim i rzymskim, świątynia Chnuma zdobiła się nowymi rzeźbami i reliefami, celebrującymi ówczesnych władców. Ruiny tej budowli, świadczące o niegdyś prężnej kulturze, skrywały pod swoimi gruzami nieodkryte dotąd skarby.

Najnowsze odkrycia przyniosły na światło dzienne reliefy z przedstawieniami astronomicznymi, w tym planety jak Jowisz, Saturn, Mars, a także konstelacje służące do odmierzania czasu w dawnych cywilizacjach. Naukowcy szacują wiek tych znalezisk na około 2000 lat.

Zodiak w Egipcie znany był od epoki hellenistycznej

Christian Leitz, profesor egiptologii z Uniwersytetu w Tybindze, podkreśla, że przedstawienia zodiaku są wyjątkowe dla egipskich świątyń, wnosząc element astrologii babilońskiej, która w starożytnym Egipcie zyskała na popularności dopiero za panowania Ptolemeuszów.

Termin „zodiak”, pochodzący z greki, oznacza „koło zwierząt” i odnosi się do pasa na niebie z dwunastoma stałymi gwiazdozbiorami. Te astronomiczne obserwacje były fundamentem dla dawnych systemów horoskopowych, zapisywanych na różnych nośnikach, od ceramiki po monety.

Podczas konserwacji, archeolodzy natknęli się także na malowidła przedstawiające mitologiczne postacie, takie jak wąż z głową barana czy ptak z głową krokodyla. Odkryto również przedstawienia egipskich bogiń Nechbet i Uadżet. Odsłonięcie zachodniej ściany świątyni ujawniło greckie inskrypcje z czasów cesarza Domicjana, datowane na koniec I wieku n.e., które mogą wskazywać na datę zakończenia budowy świątyni.

 

Dodaj komentarz