Alpakoterapia. Lamy, które leczą…
Mówi się o nich „duże owieczki” lub „żywe maskotki”. Lubią towarzystwo dzieci i dorosłych. Choć są mało znane, wszędzie gdzie się pojawiają, wzbudzają zainteresowanie. Alpaki w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno, ale ich popularność rośnie. Obcowanie z nimi ma pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego terapie z ich udziałem działają cuda.
Zwierzęta są przyjaciółmi ludzi, a ich towarzystwo potrafi pozytywnie oddziaływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Największą moc ma tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i powoduje rozluźnienie. Dlatego powszechnie znane są terapie z udziałem zwierząt: hipoterapia, czyli kontakt z końmi, bądź dogoterapia. Coraz popularniejsza staje się alpakoterapia, terapia wsparta towarzystwem alpak. Ich spokój i delikatne usposobienie, a także inteligencja doceniana jest przez terapeutów oraz ich pacjentów, którzy dzięki tym zwierzakom czują się o wiele lepiej.
Alpaki darzą ludzi bardzo dużą sympatią i nie boją się ich towarzystwa. Ze względu na spokojną naturę alpak kontakt z nimi powoduje zmniejszenie lęków czy stresów. Przebywanie w towarzystwie tych zwierząt łagodzi uczucie napięcia i niepokoju, a ich głaskanie oraz przytulanie pomaga rozluźnić się i otworzyć. Wszystko to sprawia, iż kontakt z nimi poprawia samopoczucie, a także zwiększa zaufanie.
Alpakoterapia to terapia z udziałem alpak
Terapia z alpakami to nowa dziedzina zooterapii, polega na współpracy terapeuty i pacjenta z alpaką. W tej relacji alpaka stanowi motywator do podjęcia działania, co pozytywnie wpływa na sferę emocjonalną, poznawczą oraz społeczną. Kontakt z nimi w szczególności pozytywnie wpływa na dzieci. Dba o ich rozwój ruchowy, wspomaga budowanie samooceny dziecka oraz pewności siebie. Ze względu na to, iż dziecko sprawuje opiekę nad alpaką, uczy się empatii oraz odpowiedzialności nad drugą istotą. Pod tym względem pełni funkcję wychowawczą, a także resocjalizacyjną.
Alpakoterapia nie może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia. W szczególności polecana jest dla osób z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, autyzmem, ADHD i zespołem Downa. Wspomaga także rozwój dzieci, które mają problemy emocjonalne. Wspiera osoby doświadczone trudnościami życiowymi, załamaniami nerwowymi bądź stresami. Jednak kierowana jest również do wszystkich, którzy po prostu złaknieni są kontaktu ze zwierzęciem.
Czytaj więcej na: juniorowo.pl