fbpx

Zamiast wyrzucać, podziel się z innymi. Na Chomiczówce powstały punkty wymiany opakowań

Na Chomiczówce powstał punkty wymiany opakowań „bumerangów” – toreb i słoików, które po wykorzystaniu można oddać aby mogły być ponownie użyte. Inicjatywa cieszy się wśród mieszkańców dużym zainteresowaniem.

Punkt wymiany opakowań jest inicjatywą Beaty Niedomagały, administratorki Bielany Less Waste, propagującej ideę zero waste.

Bielańskie bumerangi to pomysł Beaty Niedomagały, która jest administratorką Bielany Less Waste i propaguje ideę zero waste. Do pomysłu chętnie przystąpili sklepikarze z pasażu na Chomiczówce. Sprzedawcy ustawili w swoich sklepach kartony z torbami wielorazowymi na których widnieje informacja, że każdy może sobie wziąć taką torbę. Akcja ma na celu ograniczenie zużycia plastiku.

„Wystarczy przygotować kartonowe pudło, umieścić w nim kilka czystych, wielorazowych toreb i zachęcić zaprzyjaźnionego sklepikarza, aby umieścił karton wraz z plakatem informacyjnym w widocznym miejscu. W ten sposób klienci mają możliwość pożyczenia takiej darmowej torby lub podzielenia się swoimi nieużywanymi zasobami. Dzięki bumerangom nie kupujemy foliówek, które i tak po niedługim czasie trafiłyby do kosza. Jednocześnie nieużywane przez nas wielorazowe torby materiałowe, wracają do obiegu, służąc innym” – komentuje pomysłodawczyni akcji.

Mieszkańcy ochoczo przyłączyli się do ekologicznego projektu, korzystając z pozostawionych toreb. Początkowo klienci tylko zabierali torby, jednak  po niedługim czasie zaczęli je również pozostawić w oznaczonych punktach.

„Reakcje mieszkańców są bardzo pozytywne, ludzie chętnie korzystają z bumerangów” – mówi Agata Mikołajczyk, która zaangażowała się w akcję. „Ludzie z czasem na pewno oswoją się z akcją i torby bumerangi będą zgodnie z ideą będą w ciągłym obiegu. To co nas cieszy, to bardzo pozytywne nastawienie właścicieli sklepów, którzy chętnie zgadzają się na wstawienie pudełka z torbami – bumerangami a bywa, że sami zgłaszają do nas chęć posiadania u siebie bumerangów” – dodaje.

Agata wpadła na pomysł, aby wprowadzić do obiegu również słoiki.

„Zachęcamy mieszkańców do przynoszenia nadmiarowych toreb wielorazowych a także słoików do punktów wymiany. Obecnie na Bielanach mamy 16 punktów z torbami – bumerangami i 1 punkt ze słoikami – bumerangami” – mówi Agata.

Kopalnia pomysłów

Inicjatorki akcji mają w głowie więcej pomysłów na to, aby dzielnica i jej mieszkańcy byli bardziej ekologiczni. Wraz z portalem organiczni.eu brały udział w akcji Zakupy Zero Waste, polegającej na rozdawaniu wielorazowych woreczków na zakupy, uszytych z niepotrzebnych firanek.

„Planujemy także warsztaty i wykłady dla mieszkańców Bielan, zarówno dla starszych i młodszych m.in. w szkołach i klubach seniora. Podczas spotkań chcemy opowiadać jak w życiu codziennym możemy ograniczać użycie plastiku i ogólnie jak możemy przyczynić się do ochrony naszej planety. Bardzo by się przydał też bielański givebox, czyli miejsce gdzie można zostawić rzeczy których się nie potrzebuje, a ktoś inny bezpłatnie i anonimowo może potrzebne mu rzeczy zabrać” – dodaje Agata Mikołajczyk.

Więcej informacji na temat stosowania zasady zero waste w codziennym życiu można znaleźć na stronie „Bielany Less Waste”.

Źródło: warszawa.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz