fbpx

Zamiast tunelu w Kamiennej Górze odkryto anomalię grawitacyjną

Początek lipca 2023 roku przyniósł nowe odkrycie na mapie historycznej Polski. Grupa poszukiwaczy, która rozpoczęła swoją misję w Kamiennej Górze, dotarła do miejsca wskazanego przez naukowców Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jako potencjalną lokalizację hipotetycznego tunelu z okresu II wojny światowej. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną zaobserwowanej anomalii mikrograwitacyjnej była inna struktura skały, a nie poszukiwane podziemne przejście.

Poszukiwania były prowadzone z inicjatywy Macieja Regewicza, który prowadzi popularny kanał historyczny “History Hiking”. Do współpracy zaangażowane zostały liczne grupy poszukiwawcze z całego kraju: Stowarzyszenie “Grupa Warowna Bastion”, Szczecińska Grupa Eksploracji Podwodnej “Gryf”, autor kanału “Podziemny Świat Oczami Kowala” oraz przewodnicy trasy turystycznej “Arado”.

Wykopaliska przeprowadzono w miejscu, w którym zespół specjalistów pod przewodnictwem prof. dr. hab. Sławomira Porzucka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przeprowadził badania nieinwazyjne. Użyli oni grawimetru, urządzenia wykazującego silną anomalię grawitacyjną, która sugerowała istnienie zasypanego wejścia do hipotetycznej sztolni. Rzeźba terenu również sugerowała, że mogły tu być prowadzone prace górnicze.

“Natrafiśmy na taki luźny łupek, który można wyciągać nawet dłonią. Skała w tym miejscu jest bardzo wilgotna”, powiedział Grzegorz Kowal, eksplorator i autor kanału “Podziemny świat oczami Kowala”.

Jak się okazuje, za anomalię grawitacyjną odpowiadała inna struktura skały, wynikająca z naturalnych procesów. Przebadano również kilka innych, pobliskich miejsc, wskazanych przez świadków, ale nie znaleziono nic, co przypominałoby zasypane lub wysadzone wejście do sztolni.

To odkrycie obala legendę o nieznanym tunelu z okresu II wojny światowej w Kamiennej Górze. Grupa poszukiwaczy wykazała, że naukowe metody badania i dokładna eksploracja mogą przynieść konkretne odpowiedzi na pytania dotyczące tajemniczych historii z przeszłości.

Za realizację projektu odpowiedzialny był Maciej Regewicz, a reżyserią zajął się Mateusz Kudła. Za zdjęcia odpowiadał Łukasz Herod. Koszt poszukiwań pokryli kanał History Hiking oraz stały sponsor serii – sklep Militaria.pl. W nadzorze nad bezpieczeństwem poszukiwań uczestniczyli saperzy z firmy TNT Maciej Wolny.

 

Dodaj komentarz