fbpx

Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadza całkowity zakaz używania plastików

Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie z dniem 1 maja 2019 r. wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

Jak powiedział prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej, wałbrzyszanie zużywają codziennie ok. 5 kostek plastikowych odpadów o wielkości metr na metr. W każdej takiej kostce, ważącej około 200 kilogramów, jest blisko pięć tysięcy plastikowych butelek.

– Łatwo policzyć, że miesięcznie tych kostek jest 150. I nie mamy co z nimi zrobić. Odbiorcy przestali je odbierać, nawet za dopłatą. Rosną góry plastiku. To pewnie jest powodem, że co jakiś czas palą się składowiska śmieci – mówi prezydent Szełemej dla serwisu walbrzych.naszemiasto.pl.

Władze miasta nie zamierzają tolerować tego typu działań. Obowiązujący od 1 maja zakaz obejmował będzie używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu.

Już dzisiaj miejskie spółki takie, jak: Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych.

  • Podczas nadchodzącego Festiwalu Kwiatów, jak i sierpniowego półmaratonu nie znajdziemy plastikowych kubków czy talerzyków – zapowiadają władze miasta.

– Od 1 maja będziemy wycofywali się z wszelkiej aktywności w przedsięwzięciach, w których nie będzie się unikało wykorzystywania sprzętu jednorazowego użytku wyprodukowanego z plastiku – zapowiada prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.

Stop-Plastik to nie tylko rygory i zakazy, ale również akcja edukacyjna. Inicjatywie towarzyszy logo, którym oznaczane będą imprezy, na których nie ma plastiku.

Na mieście pojawią się także plakaty oraz bilboardy zachęcające mieszkańców do zmiany przyzwyczajeń, a z początkiem nowego roku szkolnego wszyscy wałbrzyscy pierwszoklasiści otrzymają od miasta ekologiczne bidony na napoje.

Czytaj więcej na: portalsamorzadowy.pl

Foto: UMW

Dodaj komentarz