fbpx

Badacze osiągnęli sukces w tłumaczeniu języka delfinów na mowę człowieka

 

Po raz pierwszy w historii stworzono urządzenie, które pozwala w czasie rzeczywistym na tłumaczenie pisków i gwizdów delfinów na ludzką mowę. Pierwsze przetłumaczone słowo brzmiało “Sargassum”, jest to rodzaj wodorostów.

Niezwykły międzygatunkowy translator zbudowała między innymi biolog morska dr Denise Herzing. Nazywa się on Cetacean Hearing and Telemetry(Chat) albo po prostu Chat i powstał w sierpniu ubiegłego roku.  Aparat jest zamknięty w wodoszczelnej powłoce i zawiera kilka hydrofonów, które wykrywają gwizdy delfinów. Urządzenie ma 10 razy większy próg słyszalności od ucha ludzkiego. Aby był w stanie przetłumaczyć pisk najpierw musiał rozpoznać stały sygnał, który delfiny używały w odniesieniu do tych wodorostów.

Herzing wskazuje, że test ten został bardzo ograniczony, ale jest bardzo ważne osiągnięcie, ponieważ szybkie postępy w przetwarzaniu danych pozwalają mieć nadzieję, że wkrótce będziemy mieć realną szansę, aby normalnie rozumieć te zwierzęta w czasie rzeczywistym i rozmawiać z nimi w ich języku.

Aktualnie uczeni z innych ośrodków pracują nad specjalnymi algorytmami pozwalającymi na lepsze gromadzenie informacji i porównywanie gwizdów w różnych sytuacjach, tak, aby odnaleźć występujące wzory, które doprowadzą ich do konkretnych słów i zdań. Praca jest jednak warta zachodu, ponieważ pierwszy sukces urządzenia Chat pokazuje, że mamy potencjał do dokonania pierwszego w historii porozumienia z innym gatunkiem inteligentnym.

 

Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/badacze-osiagneli-sukces-w-tlumaczeniu-jezyka-delfinow-mowe-czlowieka

 

Dodaj komentarz