fbpx

Czy ogrodnictwo czyni człowieka szczęśliwym?

 

Stare chińskie przysłowie mówi: jeśli chcesz być szczęśliwym przez godzinę, to się upij. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok, weź ślub. Jeśli chcesz pozostać szczęśliwym do końca życia, to zajmij się ogrodnictwem. Ta starożytna, życiowa mądrość znajduje współcześnie potwierdzenie w badaniach naukowych. Czynni ogrodnicy i ogrodniczki są szczęśliwsi i odczuwają większą satysfakcję z życia!

Ogrodnictwo to nie tylko wysiłek fizyczny, łączący przyjemne obcowanie z Naturą i nieoceniony dla zdrowia ruch. W ciągu ostatnich dekad wielu badaczy sprawdziło hipotezę, czy zajmowanie się ogrodem sprawia, iż czujemy się szczęśliwsi. Np. w 2005 roku grupka naukowców rozesłała ankiety, pytając kilkuset przypadkowych ludzi o to, jakie mają samopoczucie. Okazało się, że ci z pytanych, którzy uprawiają ogród, są w przeliczeniu o 20% bardziej zadowoleni z życia, niż koledzy i koleżanki nie-ogrodnicy. Podobny rezultat potwierdziło wiele innych badań.

Rośliny w ogrodzie oczyszczają powietrze, ale nie jest to jedyny powód, dla którego ogrodnictwo niesie ze sobą tyle wymiernych korzyści zdrowotnych. Kilku innych badaczy próbowało znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego praca w ogrodzie sprawia, że czujemy się lepiej. Badania doprowadziły ich na trop pewnej bakterii żyjącej w zdrowej glebie ogrodowej. Jak zapewne wiesz, w Twoim ciele żyje ogromna ilość bakterii, z których większość działa korzystnie dla Twojego zdrowia. Współcześnie wiemy już, że niektóre z tych bakterii mogą prawdopodobnie w widocznym stopniu oddziaływać nawet na nasze samopoczucie! W glebie znajdują się właśnie takie bakterie, które w przewodzie pokarmowym i całym ciele wywołują podobne zmiany, jak leki antydepresyjne. Gdy grzebiemy w żywej, ogrodowej glebie, nieświadomie przenosimy te dobre bakterie do naszego ciała, zapewniając sobie tym samym poprawę samopoczucia!

Nie wahaj się więc przed pracą w ogrodzie. Przyniesie Ci ona bowiem wiele satysfakcji i poprawi Twoje samopoczucie. Sprawdźcie sami jeszcze dziś!

 

Źródło: nowoczesne-ogrodnictwo.pl

Dodaj komentarz