fbpx

Czy światło słoneczne ma wpływ na naszą mikroflorę jelitową? Oto wyniki ciekawego eksperymentu

Naukowcy dowiedli, że ekspozycja na promienie UV prowadzi do zmian w mikroflorze jelitowej, ale tylko u tych osób, które miały niedobór witaminy D.

Istnieje wiele dowodów łączących witaminę D, “słoneczną witaminę”, ze zdrowiem.

Życie na wyższych szerokościach geograficznych, wiążące się z mniejszą dawką promieni słonecznych i większą szansą niedoboru witaminy D, co niesie ze sobą większe ryzyko rozwoju chorób takich jak stwardnienie rozsiane lub choroby zapalnej jelita grubego (IBD).

Badania nad mikroflorą jelitową wskazują na to, że nasze bakterie mogą odgrywać znaczącą rolę przy tych chorobach.

Ale co łączy witaminę D z florą bakteryjną?

Grupa badaczy, większość z nich z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, Kanada, zdecydowała się znaleźć odpowiedź na to pytanie poprzez zbadanie sposobu, w jaki mikroflora jelitowa reaguje na światło UV.

Kiedy ochotnicy z niedoborem witaminy D zostali poddani trzem sesjom promieniowania UVB, ich flora bakteryjna zmieniła się i zaczęła przypominać tę u osób, które nie miały niedoborów tej witaminy.

Naukowcy opublikowali swoje wyniki na stronie Frontiers in Microbiology: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2019.02410/full

 

Światło UVB “ożywia” florę bakteryjną

W badaniu wzięło udział 9 kobiet, które przyjmowały suplementy z witaminą D przez 3 miesiące przed eksperymentem oraz 12, które tego nie robiły.

Wszyscy uczestnicy mieli jasną karnację, według skali Fitzpatricka o typach 1-3.

Poziom witaminy D we krwi u osób przyjmujących suplementy był w normie, jednak pozostali mieli jej niedobór.

Wszyscy uczestnicy zostali poddani trzem sesjom naświetlania światłem UVB. Zespół badawczy odnotował w rezultacie wzrost stężenia witaminy D u wszystkich ochotników.

Następnie porównano skład mikroflory bakteryjnej każdego z nich przed i po leczeniu.

Autorzy badania zauważyli wyraźne zmiany w składzie mikroflory u grupy, która miała niedobór witaminy D na początku eksperymentu.

“Przed ekspozycją na światło UVB te kobiety miały mniej zróżnicowaną i zrównoważoną florę bakteryjną niż te, które regularnie przyjmowały suplement z witaminą D” – mówi autor badania, profesor Bruce Vallance, podsumowując wyniki. – “Ekspozycja na światło UVB znacznie poprawiła jakość ich flory bakteryjnej tak, że jej stan był nie do odróżnienia od grupy przyjmującej suplementy – u tej z kolei nie zauważono widocznych zmian.”

Przede wszystkim zauważono zwiększoną liczbę bakterii Firmicutes i Proteobacteria oraz zmniejszoną ilość Bacteroidetes, co pozwoliło na zrównoważenie mikroflory.

 

Witamina D głównym sprawcą zmian we florze jelitowej

Medical News Today rozmawiało z autorką badania, Else Bosman.

“Zauważyliśmy, że wytwarzanie witaminy D było głównym sprawcą zmian, jakie zaszły we florze jelitowej uczestników”. – tłumaczy. – “Powszechnie wiadomo, że światło UVB umożliwia wytwarzanie tej witaminy, jednak dopiero teraz zaczynamy rozumieć jej rolę w zachowaniu zdrowych jelit”.

“Choć te fakty były znane osobno, dopiero to badanie je ze sobą połączyło”. – mówi Bosman. – “Wyniki były zadziwiające, ponieważ zmiany były zauważalne już po tygodniu”.

Zapytana o czas, jaki powinno się spędzać na słońcu aby zwiększyć poziom witaminy D, Bosman zaleciła ostrożność.

“Podczas badania używaliśmy specjalnego oświetlenia UVB, które nie powoduje oparzeń. Było to urządzenie do celów leczniczych, a wszystko odbyło się w warunkach klinicznych.” – wyjaśnia. – “Z tego badania ciężko jednoznacznie ustalić ilość ekspozycji na słońce potrzebną do wytworzenia witaminy D”.

Wszystko zależy od naszego typu skóry i ilości światła UV w środowisku, w jakim żyjemy.

“Niestety bardzo ciężko jest otrzymać wystarczającą ilość witaminy D z samego pożywienia, dlatego mądrym rozwiązaniem jest suplementacja witaminą D podczas zimy”. – zaleca Bosman. – “Ludzki organizm jest samowystarczalny jeśli chodzi o produkcję tej witaminy latem.”

Nie wiadomo na razie, jak bardzo zmiany w naszej florze jelitowej związane ze zmieniającym się poziomem witaminy D wpływają na nasze zdrowie.

Jednak profesor Vallance sugeruje, że jest to dość ważne dla osób z chorobami zapalnymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy IBD.

Jak sugerują autorzy tego eksperymentu, należy przeprowadzić większe badania, w których wezmą udział osoby o wszystkich typach skóry, zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

“To badanie zostało przeprowadzone na niewielkiej, wyselekcjonowanej grupie osób, tj. na zdrowych kobietach o jasnej karnacji”. – mówi Bosman. – “Dobrze byłoby powtórzyć to badanie na uczestnikach w różnym wieku i z udziałem większych grup, co pozwoliłoby potwierdzić dotychczasowe wyniki. Wspaniale byłoby także sprawdzić, czy fototerapia jest użyteczna dla osób z zapaleniem jelit we wspieraniu zdrowej flory bakteryjnej”.

 

Źródło: medicalnewstoday.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz