fbpx

Tani i naturalny filtr do wody. Wykorzystano zwykłe gałęzie

Jak się okazuje, nowy skuteczny filtr do wody może być tani i wydajny. Składa się w całości z gałęzi. Prototyp takiego filtra pojawił się w Indiach.

Inżynierowie Massachusetts Institute of Technology (MIT) testowali w Indiach nowy filtr do wody, która wymaga uzdatniania. To całkowicie naturalne urządzenie wykorzystuje poprzeczne przekroje gałęzi drzew takich jak sosna lub miłorząb. W tkance tych drzew znajdują się kanaliki do transportowania wody i połączone za pomocą membran, pełnią rolę naturalnych sitek i filtrów.

Indie borykają się z problemem wody pitnej. To szokujące, ale wciąż dla ponad 160 mln ludzi bezpieczna woda zdatna do picia jest niedostępna. W kraju tym odnotowano największy wskaźnik śmiertelności z powodu chorób przenoszonych właśnie przez wodę.

Inżynierowie i naukowcy z MIT D-Lab, pracowali przez 2 lata w regionach górskich i miejskich, przy wsparciu lokalnych organizacji pozarządowych.

Do produkcji filtrów wykorzystano lokalne drzewa sosnowe. Testy potwierdziły, że filtry skutecznie usuwają bakterie występujące w wodzie. Zbudowane z sosnowych gałęzi są tanie i na długo zachowują właściwości filtrujące. Są też bardzo wydajne – przez godzinę oczyszczają ok. 1 l wody. Ten prosty wynalazek może pomóc poprawić jakość życia milionom ludzi w regionach o niskim dostępie do wody pitnej.

filtr
Woda niezdatna do picia jest powodem wielu chorób

Naukowcy najpierw przetestowali prototyp urządzenia, korzystając z danych od ponad 1000 potencjalnych użytkowników w całym kraju. To prosty systemu filtrowania, wyposażony w zbiornik u góry, który można napełniać wodą. Woda przepływa przez rurkę o długości 1 metra, przez filtr z tkanki drzewnej i wypływa przez wylewkę sterowaną zaworem. W zależności od potrzeb filtr można wymieniać codziennie lub co tydzień.

Oczywiście przy tak dużym zapotrzebowaniu na zdatną wodę pitną w Indiach istnieje konieczność stosowania tego typu filtrów na dużą skalę. Badane są możliwości ich wykorzystania szczególnie w tych regionach, gdzie woda z powodu jej zanieczyszczenia jest główną przyczyną chorób i zgonów.

Została uruchomiona strona internetowa w modelu open source, gdzie znajdują się wytyczne dotyczące projektowania i wytwarzania filtrów z różnych typów drzew. Witryna ma na celu wspierać przedsiębiorców i organizacje we wprowadzaniu technologii w życie, a także motywować uczniów do przeprowadzania własnych eksperymentów naukowych z wykorzystaniem tkanki drzewnej.

 

Źródło: businessinsider.com

Opracowanie : Agata Pałach, blog Nigdy za późno o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

 

Dodaj komentarz