fbpx

Energetyczny przełom? To będzie sposób na tani prąd!

W kalifornijskim Narodowym Laboratorium Lawrence’a w Livermore po raz pierwszy w historii osiągnięto bezemisyjną energię z fuzji jądrowej. Zdaniem badaczy, to może być prawdziwy przełom!

Brytyjski magazyn „Financial Times” poinformował, że amerykańskim badaczom udało się po raz pierwszy w historii osiągnąć energetyczny zysk z fuzji jądrowej. W praktyce oznacza to, że już w najbliższym czasie możemy spodziewać się nowego źródła czystej energii elektrycznej pozyskiwanej z niedrogich materiałów.

Jak podało anonimowe źródło „Financial Times”, ten energetyczny przełom został osiągnięty w kalifornijskim Narodowym Laboratorium Lawrence’a w Livermore. Zysk energetyczny miał wynieść 2,5 megadżuli – to o 20 proc. więcej niż w 2021 r., gdy zysk wyniósł 2,1 megadżula energii.

Przypomnijmy, że fuzję jądrową, czyli kontrolowaną syntezą termojądrową, potencjalnie uznaje się za jeden z lepszych i tańszych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Najwyższy wynik z fuzji udało się do tej pory uzyskać w 2021 r. – zapewnił on wówczas produkcję ok. 70 proc. ilości energii potrzebnej do przeprowadzenia reakcji – jego strata energetyczna wynosiła jednak aż 30 proc. Jeśli doniesienia podane przez „Financial Times” się potwierdzą, już wkrótce możemy spodziewać się prawdziwego przełomu i uniezależnienia się od paliw kopalnych.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: Przełom w pracach nad fuzją jądrową. Wkrótce oświadczenie Departamentu Energii USA – “Financial Times” – TVN24 Biznes

One thought on “Energetyczny przełom? To będzie sposób na tani prąd!

  • 17 kwietnia 2023 at 14:51
    Permalink

    Podejrzewam, że niestety w Polsce prąd będzie wytwarzany ze spalania węgla, dopóty, dopóki górnicza brać nie wykopie ostatniej łopaty “czarnego złota” – czyli jeszcze jakieś 100 lat.

    Reply

Dodaj komentarz