fbpx

Luksemburg wprowadzi bezpłatny transport publiczny dla wszystkich

Inicjatywa może zmniejszyć ruch, jednocześnie pomagając środowisku.

Na malutki europejski Luksemburg skierowane zostało międzynarodowe światło reflektorów.

W grudniu ubiegłego roku premier kraju, Xavier Bettel, złożył uroczystą przysięgę na drugą kadencję. W tym czasie rządząca koalicja ogłosiła plan odróżniający Luksemburg od każdego innego kraju na świecie: do lata 2019 r. wszystkie środki transportu publicznego będą tam całkowicie bezpłatne.

Luksemburg jest mniejszy niż grecka wyspa Rodos, a więcej ludzi mieszka w Milwaukee w stanie Wisconsin, niż w jego granicach. Innymi słowy, jest to maleńki kraj, ale to nie przeszkadza mu mieć dużego problemu z ruchem ulicznym.

Luksemburg ma również najwyższy w Unii Europejskiej wskaźnik ilości aut na osobę: 662 samochody na każde 1000 osób. Prawie 200 000 ludzi z sąsiedniej Francji, Belgii i Niemiec dojeżdża do pracy w Luksemburgu. Każdego dnia populacja stolicy rośnie pięciokrotnie z powodu dojeżdżających do pracy.

Inicjatywa niesie nadzieję, że zniesienie opłat za publiczne pociągi, tramwaje i autobusy zachęci więcej osób do korzystania z tych usług. Nie tylko zmniejszyłoby to ruch prywatnych pojazdów, ale byłoby również lepsze dla środowiska.

Luksemburg jest mały, więc to działanie z pewnością nie wystarczy, aby rozwiązać globalny problem emisji gazów. Jeśli jednak osoby dojeżdżające do pracy skorzystają z oferty bezpłatnych przejazdów, inne kraje może dostrzegą tę wartość i podążą śladem Luksemburga, czyniąc transport publiczny darmowym, i w ten sposób zaradzą zarówno własnym problemom drogowym, jak i szkodom wyrządzanym na środowisku.

 

Źródło: futurism.com

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

 

One thought on “Luksemburg wprowadzi bezpłatny transport publiczny dla wszystkich

  • 4 lutego 2019 at 22:21
    Permalink

    A w polskim mieście Lubinie (dolnośląskie) taka komunikacja w zakresie całej gminy działa bezpłatnie od kilku dobrych lat.

    Reply

Dodaj komentarz