fbpx

Przełom w walce ze śmiertelną chorobą. Odkryto onkogen glejaka

Naukowcom z amerykańskiego Uniwersytetu Wirginii udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za rozwój glejaka – najbardziej śmiercionośnego typu nowotworu mózgu. Odkrycie to otwiera drogę do opracowania nowych metod leczenia choroby, która jest śmiertelna niemal w stu procentach przypadków.

Gen zidentyfikowany przez badaczy jest niezbędny do przeżycia komórek nowotworowych. Daje to szansę na efektywną walkę z chorobą, gdyż wiadomo, iż w przypadku innych nowotworów skuteczne terapie są mocno uzależnione od onkogenów.

Glejak jest jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów, na który na chwilę obecną nie ma żadnej efektywnej metody leczenia. Współczesne zabiegi pozwalają na przedłużenie życia o 2,5 miesiąca za pomocą radioterapii i temozolomidu.

– Potrzebujemy lepszego zrozumienia tej choroby i nowych metod leczenia – mówi jeden z badaczy Hui Li.

– Nowy onkogen może być piętą Achillesową glejaka. Wzięcie go na cel to potencjalnie efektywny sposób na walkę z chorobą – ocenia.

Onkogeny to normalnie występujące geny, które potrafią wyrwać się spod kontroli i wywoływać nowotwory. Zidentyfikowany przez Liu i jego zespół gen – AVIL – odpowiada za utrzymanie przez komórki prawidłowego kształtu i rozmiarów. Czasem pojawiają się jednak czynniki, które mogą zmienić sposób działania tego genu. Wówczas zaczynają się pojawiać i rozprzestrzeniać komórki nowotworowe.

Jak wykazały badania, całkowite zablokowanie genu AVIL doprowadziło do zniszczenia wszystkich komórek nowotworowych, choć nie miało wpływu na komórki zdrowe.

W przeszłości niejeden onkogen został odkryty właśnie dzięki badaniu nowotworów występujących u dzieci.

– Sądzimy, że to dobra strategia, która umożliwi znalezienie innych kluczowychcech w nowotworach osób dorosłych – tłumaczy Li.

Źródło: news.virginia.edu

Dodaj komentarz