fbpx

Ta 103-letnia kobieta jest ostatnią Filipinką, która kultywuje starożytną tradycję tatuażu

103-letnia kobieta o imieniu Whang Od Oggay jest najstarszą artystką tradycyjnej, filipińskiej sztuki tatuażu. Kobieta mieszka w prowincji Kalinga położonej na górzystym obszarze północnych Filipin i jest ostatnim mambabatokiem – tatuażystą Kalinga. Artystka jest uznaną mistrzynią nie tylko na Filipinach, ale i w innych krajach. Każdego dnia przyjeżdżają do niej  ludzie z całego świata, aby wytatuować się u samej legendy tej tradycyjnej sztuki.

Turyści odwiedzający Whang Od Oggay muszą odbyć 15-godzinną podróż na północ od Manili, do górskiej wioski Buscalan, do której z najbliższej polnej drogi można dotrzeć jedynie pieszo, przez las i pola ryżowe.

Whang Od używa do wykonywania swoich tatuaży kolca z drzewa pomelo, laski bambusowej, węgla oraz wody. Tusz, który sama robi wbijany jest głęboko w skórę, za pomocą ciernia i bambusa. Tatuaże które wykonuje są permanentne, składają się z  linii, prostych kształtów, symboli plemiennych i zwierzęcych, z których każdy ma określone znaczenie – jak siła czy płodność.

Pierwotnie tradycja tatuażu Kalinga przeznaczona była wyłącznie dla mężczyzn i stosowana była aby upamiętnić zasługi dla plemienia czy bohaterskie czyny. Aktualnie dzieła te dostępne są dla każdego, kto zdoła się tu dostać.

Główną przeszkodą w utrzymaniu tej sztuki przy życiu jest zasada, że ta tradycyjna technika tatuażu może być przekazana tylko krewnym krwi. Według wierzeń, w przeciwnym razie tatuaże zostaną skażone. Mimo że Whang Od nie ma własnych dzieci, wyszkoliła swoich siostrzeńców, aby podtrzymać tę tradycję.

– Wszyscy moi przyjaciele, którzy robili tatuaże, odeszli. Tylko ja pozostałam przy życiu, nadal robię tradycyjne obrazy na skórze. Nie boję się, że zwyczaj ten zaginie, ponieważ trenuję kolejne pokolenie mistrzów tej sztuki – powiedziała Whang Od Oggay w wywiadzie dla CNN.

Kobieta imieniem Rajayana Librojo Fajatin miała okazję spotkać się z Whang Od rok temu.

– Miałam 4-dniową wycieczkę jadąc z Baguio do Sagady do Buscalan, gdzie jest wioska Whang Od. Mieszkańcy wioski byli przyjaźni, a ja dobrze się bawiłam, zwłaszcza z dziećmi. Tańczą tam do nowoczesnych hitów z telefonu. Tak bardzo szanują swoją starszyznę – wspomina Rajayana

Na pytanie, dlaczego postanowiła zrobić sobie tatuaż u Whang Od, kobieta odpowiada – Słyszałam o niej kiedy byłam dzieckiem, ale moja decyzja o zrobieniu sobie jej tatuażu była spontaniczna. Byłam w Baguio i zdecydowałem się pojechać na północ, aby się do niej dostać. Whang Od jest już w podeszłym wieku, ale jest zdrowa i energiczna. Mam na ramieniu jej tatuaż z orłem i wężem, potrzebowałam wtedy duchowego wsparcia.

– Dla mnie, Whang Od jest najpiękniejszą kobietą, jaką widziałam – powiedziała Rajayana.

– Tatuaż nie był tak bolesny, jak może się wydawać, zabieg trwał mniej niż godzinę. Zrobiła mi go na prawym ramieniu. Schodzenie w dół po górach po zrobieniu tatuażu było dość wyczerpujące, ale ogólnie rzecz biorąc, było to zabawne i pokorne doświadczenie – dodaje.

Poniżej zdjęcie Rajayany pozującej z Whang Od po wykonaniu tatuażu.

Dodaj komentarz