fbpx

W Egipcie miała miejsce niezwykła złota parada faraonów! [VIDEO]

W sobotę, 3 kwietnia 2021 roku, w Egipcie miała miejsce niezwykła złota parada faraonów. Podczas uroczystej procesji przetransportowano 22 zmumifikowane szczątki faraonów z Muzeum Egipskiego, mieszczącego się przy placu Tahrir, do nowo otwartego Narodowego Muzeum Cywilizacji Egipskiej w Fustat w Kairze.

Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej, jak wskazuje Waleed el-Batoutti, doradca Ministerstwa Turystyki i Starożytności, jest największą placówką archeologiczną na świecie. Od 3 kwietnia w jego zbiorach znajdą się najcenniejsze egipskie zabytki i dobra kultury, w tym właśnie mumie 18 królów i 4 królowych starożytnego Egiptu – m.in. faraonów Ramzesa II, Totmesa III oraz królowej Hatszepsut, Meritamen, żony króla Amenhotepa I i Ahmose-Nefertari.

Wspomniane mumie dawnych władców Egiptu przewieziono do nowego muzeum w minioną sobotę. Wszystkie transportowane były na specjalnie przygotowanych platformach w specjalnej oprawie muzycznej i świetlnej. Trasa liczyła siedem kilometrów, a jej pokonanie zajęło godzinę. Wyjątkowa defilada była transmitowana przez telewizję. Jak podała telewizja BBC, mumie władców starożytnego Egiptu przewieziono zgodnie z chronologią ich panowania. Korowód otwierał samochód wiozący szczątki Sekenenre Tao II, czyli faraona XVII dynastii tebańskiej, panującego w XVI w. p.n.e., z kolei barwny pochód zamykał samochód z mumią Ramzesa IX, władającego Egiptem w XII wieku p.n.e.

Jak podaje AFP, podczas procesji ulicami Kairu mumie umieszczone były w specjalnych pojemnikach wypełnionych azotem, tak żeby warunki było podobne do tych panujących w muzealnych gablotach.

 

 

Źródło: wolnemedia.net/Magdalena Mikrut-Majeranek

Dodaj komentarz