fbpx

Chcesz się poczuć jak hipis? Poszukaj Tęczowej Wioski!

Rainbow Gathering to doroczny międzynarodowy zlot osób, którym bliskie są hipisowskie wartości – miłość, pokój, wolność i współdzielenie. Wydarzenia są organizowane podczas miesięcy letnich, trwają jeden cykl księżycowy i pokrywają się z kalendarzem astronomicznym. Tęczowe wioski dają posmak życia w szalonych latach 60. I co ważne – każdy jest mile widziany.

Rainbow Gathering – co to jest?

Kiedy Księżyc obiegnie Ziemię i wejdzie w kolejny cykl, wydarzenie o nazwie Rainbow Gathering oficjalnie się kończy, a współcześni hipisi wracają do domów – niekiedy do całkowicie „zwyczajnej” rzeczywistości – pracy w korporacji, studiów czy szkoły. Tęczowe wioski dają jednak chwilę oddechu między obowiązkami codziennego życia – dają możliwość poczucia się jak hipis i życia w komunie przez jeden miesiąc. Ich zasięg i popularność udowadniają, że wciąż jest w nas tęsknota za byciem częścią społeczności, która wyznaje podobne zasady.

Zloty Rainbow Gathering mają miejsce we Włoszech (w lipcu) oraz w Grecji (na wiosnę i na jesień). Zjazdy hipisów są zwykle organizowane przez niewielką grupę ochotników – wolontariuszy, którzy liczą od 20 do 200 osób. To niewiele zważywszy na fakt, że w tego typu zlotach bierze udział kilka tysięcy osób. Rainbow Gathering jest miejscem przyjaznym dla osób, którym bliskie są wartości równości, szacunku, szczodrości i wspólnej pracy. To idealne miejsce dla wszystkich spragnionych życia w „artystycznej wiosce”, a także roślinożerców i ekologów, matek z dziećmi i właścicieli czworonogów (z nimi samymi). Każdy jest tu mile widziany niezależnie od płci, wyznania, koloru skóry, narodowości czy tożsamości seksualnej.

hipis
Rainbow Gathering

Jak to wygląda?

Pierwsze Rainbow Gathering odbyło się w lipcu 1972 r. w amerykańskim Kolorado jako efekt wspólnej pracy „plemion” z Północnej Karoliny oraz Wybrzeża Północno-Zachodniego. W zlocie wzięło udział aż 20 tys. osób. Kolejne lata tylko potwierdzały jak wielka jest w ludziach tęsknota za hipisowskim stylem życia.

Rainbow Gathering jest wydarzeniem uniwersalnym i bezpłatnym, a także pozbawionym hierarchii. Innymi słowy, udział w nim może wziąć każdy niezależnie od statusu materialnego. Posiłki są gotowane wspólnie – każdy dokłada się tyle, ile może. Ale uczestników łączą nie tylko wspólne posiłki jadane dwa razy dziennie – również artystyczne i muzyczne wydarzenia. Jeśli potrafisz coś robić – grać na instrumencie, śpiewać, malować, rymować – znajdziesz tu swoją niszę i własne plemię. Podobnie z pracą – na zlotach utarło się powiedzenie, że – jeżeli widzisz, że pozostała jakaś robota, należy ona do ciebie. Oczywiście żadna z osób nie jest osamotniona i do pojedynczego pracusia dołączają kolejne – bo w grupie siła i radość.

Tradycja kręgów

Tęczowym wioskom blisko jest również do kultywowania staroplemiennych tradycji „kręgów”. Dyskusje toczy się w wielkim kręgu przy ognisku w szacunku do osoby, która mówi. Prawo głosu przysługuje osobie, która posiada „laskę głosu” – kiedy osoba, która mówi poda ją dalej po linii kręgu – głos ma kolejna osoba. Nie wolno przerywać, komentować, doradzać ani krytykować tego, co zostało wypowiedziane – chyba że osoba, która trzyma kij poprosi o rady lub skomentowanie.

Tradycja jest kultywowana co roku w Stanach Zjednoczonych, a jej zasięg i liczba osób, które docierają na miejsce (kamperami lub z namiotami) pokazuje, jak wielka tęsknota tkwi w ludziach za byciem w drodze. Rainbow Gatheringi udowadniają też, że wszystkim nam niezależnie od tego, skąd pochodzimy bliska jest potrzeba przynależności – bycia częścią wspólnoty lub plemienia, które wierzy w podobne wartości.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Choose travel. Choose life

 

 

 

 

Dodaj komentarz