fbpx

Wdzięczność poprawia pracę serca i wpływa na struktury molekularne mózgu

W badaniach prowadzonych m.in. na UCLA wykazano, że uczucie wdzięczności ma wpływ na strukturę molekularną mózgu. Poprawia funkcjonowanie substancji szarej w mózgu i wypływa na centralny układ nerwowy. Czyni nas szczęśliwymi i zdrowszymi. Odczuwając wdzięczność, jesteśmy spokojniejsi, bardziej odporni i mamy lepsze samopoczucie. [1]

Wiele badań wskazuje, że osoby, które potrafią być wdzięczne, są znacznie bardziej szczęśliwe i rzadziej zapadają na depresje. Do jednego z badań zrekrutowano 300 dorosłych z problemami psychicznymi, w tym osoby cierpiące na nerwicę lękową i depresję. Ochotników, którzy otrzymali wsparcie terapeutyczne, podzielono ich na 3 grupy.

  • Osoby z pierwszej grupy miały przez 3 tygodnie zapisywać powody do wdzięczności
  • Druga grupa zapisywała emocje i negatywne doświadczenia
  • Trzecia grupa nie prowadziła notatek

Po zakończeniu badań u osób z pierwszej grupy znacznie poprawił się stan zdrowia w porównaniu z grupą, która otrzymała tylko wsparcie psychologa. Najgorzej wypadła grupa osób, które notowały negatywne emocje i doświadczenia.

Prof. Paul Mills z uniwersytetu kalifornijskiego prowadził badania na pacjentach z bezobjawową niewydolnością serca. W rezultacie okazało się, że odczuwanie wdzięczności przełożyło na wymierne wyniki terapii. Wpłynęło na poprawę zdrowia, nastrój i lepszą jakość snu. U osób, które prowadziły dziennik dziękczynny przez 8 tygodni, zapisując codziennie 3 rzeczy, za które są  wdzięczne danego dnia, znacznie obniżyło się ryzyko zawału serca. Wynikało to z obniżenia organizmie poziomu prozapalnych białek i ustabilizowaniem rytmu serca. [2]

W jaki sposób praktykować uczucie wdzięczności?

Poprzez bycie uważnym. Jeśli nie poświęcimy czemuś uwagi, to nie jesteśmy w stanie tego zauważyć. Możemy być wdzięczni za to, że budzimy się w we własnym łóżku, możemy wziąć poranny prysznic, zjeść śniadanie. Możemy być wdzięczni za kwiaty, śpiewającego ptaka za oknem za otaczających nas ludzi. Dostrzeganie prostych rzeczy, które wcale nie są z założenia oczywiste i dane nam na zawsze zmienia perspektywę.  Robiąc to rano poczujemy się lepiej i pozwoli nam to zacząć dzień z bardziej pozytywnym nastawieniem. Wieczorem możemy zapisywać 3 rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni tego dnia.

Dodaj komentarz