fbpx

Sagowiec odwinięty zakwitł w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 60 mln lat

Cycas revoluta, czyli sagowiec odwinięty to roślina, która istniała już w czasach dinozaurów, a teraz na skutek zmian klimatycznych wyrosła w Anglii. Do wydarzenia doszło w Ventnor Botanic Garde, który ulokowany jest na graniczącej z kanałem La Manche wyspie – Isle of Wight.

Jedne z pierwszych prehistorycznych roślin pojawiły się około 280 milionów lat temu, to właśnie wtedy znacznie podniosła się temperatura na Ziemi za sprawą globalnego ocieplenia. Wówczas zmiany klimatyczne pozwoliły sagowcom rozkwitnąć oraz rozmnażać się.

Obecnie, roślina uprawiana jest jedynie w domach, ale w takich warunkach nie potrafi zakwitnąć. W Polsce sagowce kwitną jedynie w ogrodach botanicznych, a w Wielkiej Brytanii było to do tej pory niemalże niemożliwe, dlatego wieść rozniosła się już po całym świecie.

Teren ogrodu botanicznego oferuje temperaturę o około 5 stopni wyższą niż w pozostałej części Anglii, jak się okazało – to idealna temperatura, aby sagowiec mógł zakwitnąć. Kwiatostany sagowca kształtem przypominają ogromne szyszki (męskie większe, zaś żeńskie mniejsze), ogród botaniczny może się pochwalić obecnością obu okazów.

Żeńskie kwiaty sagowca nigdy nie pojawiły się na terenach Wielkiej Brytanii, a męskie podobno raz – 7 lat temu, jednak oficjalnie nie zostały przez nikogo zaobserwowane. Jak twierdzą botanicy, wyjątkowe kwiaty pojawiły się w Anglii po raz pierwszy od 60 mln lat!

Dyrektor Ventnor Botanic Garden – John Curtis – tłumaczy, że przyczyną jest globalne ocieplenie: „ Aby roślina mogła skutecznie się rozmnażać, warunki muszą być prawidłowe. Nie chodzi o jeden gorący dzień. To ocieplenie klimatu trwające od ponad roku, przez pełny cykl wzrostu”.

 

Źródło: fpiec.pl

Opracowanie: Ilona Dziadek

Dodaj komentarz