fbpx

Komarzyca – roślina na komary. Jak ją uprawiać i pielęgnować, aby była skuteczna?

Komarzyca, zwana czasem kadzidełkiem lub komarnicą, jest rośliną doniczkową, wydzielającą charakterystyczny, intensywny zapach który odstrasza insekty. Nie jest zbyt wymagająca, można ją trzymać na balkonie, tarasie lub posadzić w ogródku. Znany jest również pozytywny wpływ tej rośliny na zdrowie człowieka.

Jak wygląda komarzyca?

Plectranthus coleoides znana jest również jako pokrzelica, choć nazwa ta jest rzadko używana.

Roślina ta pochodzi z Azji oraz Afryki Południowej. W naturalnych warunkach występuje między innymi na Półwyspie Indyjskim. Komarzyca charakteryzuje się zielonymi liśćmi o białych brzegach , tworzy grube, włochate pędy osiągające długość nawet 1,5 metra. Kwiaty są drobne, białe. Roślina ta rośnie bardzo szybko i tworzy rozpostarte kaskady.

Odmiany komarzycy.

Występuje kilka odmian rośliny, które różnią się kształtem i kolorem liści.

  1. Komarzyca Two Tone – jej spodnia część oraz pędy są zabarwione na purpurowo,
  2. Komarzyca Green Mountain –charakteryzuje się zielono-biało-żółtymi liśćmi,
  3. Komarzyca Nico – ma charakterystyczne okrągłe liście, których nerwy oraz dolna strona blaszki liściowej są zabarwione na purpurowo,
  4. Komarzyca Elf – jej liście są grube i mają dwa odcieni zieleni,
  5. Komarzyca Variegata – ma liście o białym, karbowanym brzegu,
  6. Komarzyca Cilatus – jej zielone liście zdobione są białymi plamkami, brzegi liści są nieregularnie powycinane.

Gdzie sadzić?

Komarzycę można uprawiać w donicach na balkonie albo tarasie. Roślina bardzo dobrze prezentuje się w wiszących doniczkach, ponieważ ma długie i ozdobne pędy. Należy ją sadzić w podłożu przeznaczonym dla roślin balkonowych, może to być ziemia uniwersalna do kwiatów zielonych. Warto dodać do niej ziemię kompostową, chociaż roślina nie ma wysokich wymagań dotyczących gleby.

Nasłonecznienie

Komarzyca lubi pół cieniste, zaciszne miejsca. Zbyt dużo słońca powoduje, że na liściach tworzą się plamy. Na zimę należy przenosić roślinę do domu, ponieważ zamiera w temperaturze poniżej 8°C, ale nawet w zimie warto zadbać o to, by miała rozproszone światło i nie stała bezpośrednio na słońcu.

Jak podlewać?

W celu zapewnienia komarzycy o dpowiednich warunków wzrostu, należy ją dosyć często podlewać. Roślina źle znosi przelanie podłoża, więc lepiej podlewać ją regularnie, ale w umiarkowanych ilościach. Zbyt duża ilość wody może sprawiać, że pędy komarzycy będą więdnąć. Warto zadbać, by w doniczce na dnie była warstwa drenażu, aby korzenie nie stały w wodzie.

Jak nawozić?

Sadząc roślinę warto podsypać wolno działający nawóz, wówczas przez cały sezon nie będzie konieczne regularne nawożenie. Jeśli nawóz już nie działa lub zapomnieliśmy dodać go przesadzając roślinę, w okresie od początku wiosny do końca sierpnia roślinę należy regularnie nawozić. Trzeba to robić raz na dwa tygodnie podczas podlewania stosując nawóz przeznaczony do roślin balkonowych albo specjalny preparat do roślin o ozdobnych liściach. Nawóz powinien zawierać sporo potasu.

Kiedy przesadzać?

Komarzycę często uprawia się jako roślinę jednoroczną, jednak można ją zimować i uprawiać przez kilka lat. Żeby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, należy ją co roku przesadzać do świeżego podłoża. Oprócz przesadzania, warto raz na jakiś czas uszczykiwać pędy roślin, żeby pobudzić ją do rozkrzewiania się. Należy również usuwać kwiaty, które osłabiają roślinę.

Jak rozmnażać?

Jeśli zdecydujemy się przezimować komarzycę, w kolejnym sezonie można z niej pozyskać nowe sadzonki. Żeby przezimować roślinę, przed pierwszymi przymrozkami komarzycę trzeba przyciąć na wysokość około 15 cm ponad podłożem i ustawić w jasnym miejscu, w którym nie będzie panował mróz. Najlepsza temperatura do zimowania to około 10-16°C, więc roślinę najlepiej postawić na werandzie albo na klatce schodowej. W pomieszczeniu nie powinno być kaloryfera. W tym okresie należy ograniczyć podlewanie, ale nie można dopuścić do przesuszenia gleby. Na wiosnę z przezimowanych egzemplarzy można odciąć fragmenty pędów uzyskując sadzonki. Ucięte pędy można bezpośrednio posadzić do ziemi albo ukorzenić je w wodzie.

Korzyści z uprawy komarzycy?

Roślina ma charakterystyczny zapach, który przypomina kadzidełko. Aromat ten skutecznie odstrasza insekty, w szczególności komary. Dodatkowo, komarzyca ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Napar przygotowany z liści roślina może być stosowany do leczenia kataru oraz chorób zatok.

Dodaj komentarz