fbpx

Sztuczna inteligencja zamiast polityków? Poparcie jest spore!

Czy wiesz, że aż 51 proc. obywateli Unii Europejskiej, deklaruje, że chętnie zastąpiłoby władzę polityczną sztuczną inteligencją?

Sztuczna inteligencja zamiast polityków? Choć brzmi jak science fiction, bardzo możliwe, że już za kilka pokoleń ten odważny pomysł się ziści. Badania społeczne pokazują, że ludzie mają większe zaufanie do technologii niż do ludzkich kompetencji czy motywów – zwłaszcza w tak delikatnej sferze jak polityka. Na korzyść głosowania za sztuczną inteligencję przemawia przede wszystkim bezstronność – technologia nie kieruje się żadnymi motywami, a działa wyłącznie wg określonych zasad – np. algorytmów.

Nie ma tu zatem miejsca na polityczne spory czy sympatie, a wszystkie decyzje brałyby się z prostych równań. Co ciekawe, w Polsce liczba osób, które poparłyby taki pomysł, jest jeszcze wyższa niż dla ogółu obywateli Unii Europejskiej. Aż 55 proc. polskich badanych deklaruje, że chętnie poparłoby wdrożenie w świat polityki sztucznej inteligencji. Wśród tych osób jest najwięcej młodych zwolenników – 60 proc. z nich to ankietowani w wieku 25-34 lat. W grupie wiekowej 34 – 44 lata, odsetek ten był niewiele niższy – wynosił 56 proc.

I choć (dziś) pomysł wydaje się dość radykalny, to odsetek chętnych do poparcia rozwiązania skłania do refleksji. Pytanie, czy politycy znajdą czas i przestrzeń, by nad tym pokontemplować?

Przeczytaj TU inne artykuły związane z tematem sztucznej inteligencji.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

 

Dodaj komentarz