fbpx

Stacja diagnostyczna w toalecie. „Smart Toilet” poinformuje o chorobie

Bardzo możliwe, że już niedługo pierwsza stacja diagnostyczna wykrywającą nieprawidłowości w organizmie pojawi się w naszych toaletach. Amerykańscy badacze pracują nad zaawansowaną technologią, którą będzie można zintegrować z rurami kanalizacyjnymi.

Nowotwory jelita grubego wciąż są jednym z pierwszych przyczyn przedwczesnej śmierci – zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Powodem jest niewłaściwy styl życia – dieta bogata w białko i tłuszcze zwierzęca, za to uboga w błonnik. Niestety wiele osób wciąż bagatelizuje pierwsze objawy choroby, a gdy udają się do lekarza, jest już zbyt późno.

W odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań, naukowcy z Duke University opracowali technologię o nazwie „Smart Toilet”, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i będzie służyć do prostej diagnostyki w domowym zaciszu. System, który zainstaluje się w osobistej toalecie, będzie zintegrowany z rurami kanalizacyjnymi, co pozwoli zaobserwować pierwsze nieprawidłowości w kale. „Smart Toilet” ma skłonić klientów, by udali się na dalsze badania, zanim choroba się rozwinie. Zdaniem badaczy, innowacyjny system będzie mógł ratować ludzkie życie lub znacząco zwiększy szansę na nieinwazyjne leczenie.

-Technologia inteligentnych toalet będzie gromadzić i analizować długoterminowe informacje, które mają kluczowe znaczenie dla dokładnej oceny problemów żołądkowo – jelitowych. Zostanie zainstalowany w rurach toalet i nie będzie wymagał żadnych dodatkowych działań człowieka poza spłukiwaniem – poinformowali twórcy.

O tym, że technologia będzie skuteczna może zaświadczyć fakt, że już podczas pierwszych eksperymentów dokładność wykrywania śladów krwi w stolcu wynosiła aż 76 proc., ocena konsystencji stolca zaś wynosiła 85 proc.

Zanim system „Smart Toilet” zostanie wprowadzony do powszechnego obiegu, badacze chcą zwiększyć jego funkcjonalność. W planach jest wprowadzenie oceny biochemicznej, która będzie dostępna dla lekarzy. Dzięki temu medycy będą znali problem pacjenta, zanim skierują go na zaawansowane badania, a także będą mogli na bieżąco śledzić postępy w leczeniu.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz