fbpx

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej zbudowali maszynę przetwarzającą odpady

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opracowali innowacyjną maszynę do przetwarzania polimerów pochodzących z recyklingu, umożliwiając tworzenie nowych produktów z tych materiałów. Prezentacja urządzenia miała miejsce podczas spotkania z przedsiębiorcami w Lublinie.

Prof. Tomasz Klepka, kierujący Katedrą Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych na Politechnice Lubelskiej, poinformował Polską Agencję Prasową, że maszyna została zaprojektowana i zbudowana w całości na uczelni, począwszy od koncepcji, poprzez patent, aż po symulacje.

Urządzenie pozwala na wytwarzanie nowych materiałów kompozytowych, które bazują na tworzywach sztucznych z dodatkiem znacznych ilości materiałów odpadowych, jak piasek czy pył budowlany.

Prof. Klepka podkreślił, że maszyna ma na celu nadanie odpadom, na przykład z branży budowlanej lub rolniczej, drugiego życia. Urządzenie pozwala na większe wykorzystanie dodatków w produkowanych materiałach i uzyskiwanie pożądanych cech, takich jak zwiększona lub zmniejszona elastyczność.

Jednym z głównych produktów, jakie można uzyskać przy użyciu tej maszyny, jest sztuczny kamień – grys polimerowy. Można go barwić lub tworzyć z otworami drenażowymi, które absorbują nadmiar wody, a następnie oddają ją w okresie suszy.

Prof. Klepka wyjaśnił, że maszyna umożliwia tworzenie jednolitych produktów pod ścisłą kontrolą, co jest wartościowe dla przedsiębiorców. Na pokazie zaprezentowano urządzenie z kołową głowicą, ale istnieje możliwość zastosowania różnych kształtów, takich jak paski czy prostopadłościany. Maszyna może być wykorzystywana w produkcji kostki brukowej, dachówek, czy elementów ogrodowych, a przedsiębiorcy mogą ją wykorzystać do przetwarzania odpadów na nowe produkty.

Prof. Klepka zaznaczył, że dostosowanie maszyny do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa może zająć około pół roku, podkreślając gotowość naukowców do współpracy z przemysłem.

Maszyna została wyróżniona złotym medalem na międzynarodowej wystawie wynalazków INOVA w Chorwacji.

Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, poinformował, że w tym roku uczelnia uzyskała około 120 patentów, co stanowi rekord i świadczy o innowacyjności politechniki. Wspomniał również o ponad 185 umowach z przemysłem i kilkumilionowych przychodach z tego tytułu.

Obecnie na Politechnice Lubelskiej studiuje około 7,1 tysiąca studentów, z czego blisko 2 tysiące to studenci pierwszego roku.

Dodaj komentarz