fbpx

4 wynalazki, które mogą zmienić życie na Ziemi

Projekt opracowała szesnastoletnia Elif Bilgin, ze Stambułu. Szukając alternatywy dla tworzyw sztucznych produkowanych z ropy naftowej, badała inne niż ogólnie znane właściwości produktów, z którymi stykamy się na co dzień. Gdy dowiedziała się że w Tajlandii powstaje codziennie 200 ton odpadów w postaci skórek z bananów, wpadła na pomysł, aby wykorzystać bogate w skrobię i celulozę odpady – składniki kluczowe w produkcji tworzyw sztucznych. Po dwóch latach intensywnej pracy i 10 nieudanych wdrożeniach pomysłu, Turczynka ostatecznie opracowała materiał do produkcji popularnego „plastiku”. Co istotne, materiał pochodzi w 100% z ekologicznego źródła, co nie pozostaje bez znaczenia na nasze środowisko.

2. Domy z drukarki 3D

2

Nikt nie zaprzeczy, że drukarki 3D rewolucjonizują nasz świat już teraz. Ten sprzęt wykorzystywany jest do produkcji żywności, organów wewnętrznych, a ostatnio również domów. Różnice między tradycyjnym budownictwem a tym opartym na druku 3D są bardzo istotne: drukarki mogą wydrukować nawet 10 domów dziennie, używając do tego przetworzonych odpadków z tradycyjnych placów budowy.

{youtube}OYqBxEAtXZA{/youtube}

3. Biurowa maszynka do produkcji papieru toaletowego

3Może i pomysł brzmi dziwnie, ale jest genialny w swoich prostych założeniach. Biura produkują niesamowitą ilość makulatury, do zutylizowania której należy płacić zewnętrznej firmie. Natomiast ten wynalazek pozwala bezpiecznie i ekologicznie pozbyć się niepotrzebnych szpargałów, które dodatkowo można przetworzyć w papier toaletowy – kolejny produkt, na który trzeba wydawać pieniądze. Bezpiecznie dla środowiska i oszczędnie!

4. Słoneczna żarówka

4

W wielu biednych dzielnicach Brazylii do oświetlenia domostw używane są już teraz żarówki niewymagające elektryczności. Do skonstruowania takiego sprzętu wystarczy woda, dwulitrowa butelka i wybielacz. Wystarczy wetknąć w dziurę w dachu plastikową butelkę wypełnioną czystą wodą i wybielaczem – wybielacz sprawia, że woda jest przejrzysta przez dłuższy czas. W dzień woda załamuje promienie słoneczne, w taki sposób, że zwykła butelka zmienia się w 55-watową żarówkę.

{youtube}o-Fpsw_yYPg{/youtube}

Źródło: trueactivist.com, inhabitat.com, imgkid.com, yatzer.com

Dodaj komentarz