fbpx

Orłosęp na parapecie w Poznaniu – niezwykłe spotkanie z rzadkim ptakiem

Media społecznościowe obiegło niezwykłe nagranie, na którym pan Maciej uchwycił rzadkiego orłosępa siedzącego na parapecie swojej kuchni. Ten groźny ptak, praktycznie niespotykany w naszym kraju, pojawił się na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu.

Zaskakujący gość na parapecie

To niezwykłe wydarzenie, ponieważ ten ptak nie jest częścią polskiej fauny i uchodzi za bardzo groźnego. Gdy tylko zauważył człowieka, rozwinął skrzydła i odleciał.

Skąd orłosęp w Polsce?

Eksperci sądzą, że ptak najprawdopodobniej przybył do Polski z Francji. Świadczy o tym specjalna obrączka, którą miał na nodze. Dzięki odpowiednim służbom udało się schwytać orłosępa, który tymczasowo trafił do poznańskiego ogrodu zoologicznego.

Poznańskie zoo nie jest obce przedstawicielom tego gatunku. Orłosęp Arturo, który wykluł się 25 lat temu w Hanowerze, od lat jest mieszkańcem poznańskiego ogrodu zoologicznego. Arturo ma swoją partnerkę, Carmellę, i wspólnie tworzą jedną z atrakcji zoo.

Na facebookowym profilu poznańskiego zoo możemy przeczytać, że hodowla i wypuszczanie młodych orłosępów na wolność jest kluczowe dla odbudowy ich populacji. “Wyobraźcie sobie, że był taki moment, że w Europie orłosępów prawie nie było. Dzięki hodowli i wypuszczaniu młodych na wolność jest nas z roku na rok więcej. Ten młodziak, który przeleciał kilka kilometrów od nas został wypuszczony we Francji. Po to właśnie istnieją Ogrody Zoologiczne, żeby, jeśli się uda doczekać potomstwa – wypuszczać na wolność różne gatunki zwierząt, oczywiście zawsze w ich naturalnym środowisku” – napisano na profilu.

Orłosępy Brodate – potężne górskie ptaki

Nadleśnictwo Sieraków również skomentowało zdarzenie, opisując orłosępy brodate jako potężne ptaki, zamieszkujące regiony górskie od Azji i Afryki po Hiszpanię. Orłosępy żywią się głównie padliną, zwłaszcza kośćmi, które zrzucają z wysokości na skały, aby je rozbić i dostać się do szpiku. “Orłosęp połyka kawałki kości, których długość dochodzi nawet do 25 centymetrów, a szerokość do czterech centymetrów” – dodano w poście.

Spotkanie pana Macieja z orłosępem na parapecie w Poznaniu to niezwykłe wydarzenie, które pokazuje, jak wyjątkowe i niespodziewane mogą być spotkania z dziką przyrodą.

Dodaj komentarz