fbpx

„Przeplatanka” – 2 ćwiczenia jogi tybetańskiej dają niesamowite efekty!

Choć nie jest tak powszechna jak joga czy tai-chi, warto ją poznać. Dwa proste ćwiczenia należące do kanonu jogi tybetańskiej przy codziennej praktyce mogą przynieść niezwykłe rezultaty. Pomogą w rekonwalescencji, poprawią krążenie w ciele, wyregulują ciśnienie i podniosą odporność.

Ćwiczenia tybetańskie znane były wśród joginów i buddyjskich mistrzów już w czasach starożytnych. Pomagały nie tylko zachować sprawność ciała, ale również wpływały na centralny ośrodek energetyczny i regulowały właściwy przepływ energii i ciepła w ciele. Ćwiczenia nazywa się potocznie „przeplatanką”. Wykonanie ich zajmie ci tylko kilka minut.

Ćwiczenie 1: Przeplatanka

Usiądź na krześle lub podłodze – ważne, aby podłoże było twarde i stabilne. Unieś prawe kolano, a następnie złap stopę obiema rękami. Następnie przepleć palce lewej dłoni przez palce prawej stopy. Teraz naciągnij stopę w kierunku kolana i rozłóż palce na boki. Wytrzymaj minutę, potem powtórz ćwiczenie analogicznie na drugą stopę.

Jeżeli to ćwiczenie sprawia ci kłopoty, spróbuj łatwiejszej wersji – chwyć palce od strony podeszwy stopy, dociskając spód dłoni do kości pod palcami podeszwy. Popchnij palce w kierunku kolan i rozsuń je szeroko na boki.

Ćwiczenie 2:

Połóż się na twardym podłożu. Pod głowę i kark podłóż twardy, płaski koc lub książkę. Przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej i oprzyj bok prawej stopy do lewego uda przy kolanie i przytrzymaj prawą stopę lewą ręką. Następnie palce lewej ręki przepleć z palcami prawej stopy, wkładając palce dłoni między palce stopy. Teraz pociągnij prawą piętę i palce u nogi w kierunku prawego kolana.

Dodatkowo, wykonując ćwiczenie, możesz wzmocnić biodra: oderwij lewą nogę od podłogi i podciągnij lewe kolano do klatki piersiowej. Prawa ręka może podeprzeć prawo kolano lub pomóc w przytrzymaniu prawej stopy przy udzie. Po wszystkim analogicznie powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Smak Dnia

 

 

 

Dodaj komentarz