fbpx

Na Podkarpaciu powstaną kolejne tężnie solankowe. Wystarczyło 1330 głosów

Do września w parku na osiedlu Miłocin w Rzeszowie powstaną tężnie solankowe. Atrakcja, to jeden z projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, na który mieszkańcy oddali aż 1330 głosów.

Tężnie solankowe mają bardzo długą historię. Początkowo służyły do zwiększania gęstości solanki i produkcji soli kuchennej. Z czasem, kiedy produkcję soli kuchennej zastąpiły inne technologie, tężnie zaczęły pełnić przede wszystkim rolę leczniczą, zwłaszcza po odkryciu, że wokół nich tworzy się specyficzny mikroklimat przesycony cennymi mikroelementami.


Tężnia to urządzenie typowe dla lecznictwa uzdrowiskowego. Służy do wytwarzania wokół niej aerozolu leczniczego, który powstaje na skutek obciekania wody leczniczej przez konstrukcję z drewna i gałązek (zazwyczaj tarniny) oraz jej parowania na skutek działania wiatru i temperatury.

Tężniami solankowymi mogą cieszyć się polskie uzdrowiska takie jak Iwonicz Zdrój czy Konstancin Zdrój. Tym razem pora przyszła na Rzeszów. Dzięki wystarczającej liczbie głosów podczas głosowania na projekty w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim pomysł na tężnie został zakwalifikowany na listę projektów do realizacji w 2021 roku. Tężnie mają powstać na terenie zabytkowego parku niedaleko Zespołu Szkół Agro-przedsiębiorczości.


– Planujemy ogłoszenie przetargu na budowę tężni na początek kwietnia. Zależy nam, aby wykonawca prac uporał się z nimi maksymalnie do września – mówi Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Konstrukcja tężni zostanie wybudowana z drewna, natomiast wykończenia zostaną utworzone z gałęzi, po których będzie spływać woda o właściwościach leczniczych. Wokół tężni zostaną posadzone krzewy i kwiaty, bo inwestycja zakłada także aranżację otoczenia.
Ciekawostką jest fakt, że woda do tężni będzie dowożona, ponieważ w pobliżu osiedla Miłocin nie ma złóż solankowych. Miasto prawdopodobnie będzie dostarczać wodę wydobywaną ze źródła w rejonie Szpitala Miejskiego przy ulicy Rycerskiej, które zasila działający tam zakład kąpieli leczniczych.

tężnie solankowe
Tężnie solankowe w Iwoniczu-Zdroju / Fot. iwonicz-zdroj.pl

Koszt inwestycji w Miłocinie szacuje się na ok. 200 tysięcy złotych, z czego 150 tysięcy złotych pochłonie budowa samych tężni, a reszta funduszy zostanie przeznaczona na montaż monitoringu, aranżację nasadzeń oraz stworzenie nawierzchni.
Do zobaczenia w Rzeszowie!

Źródło: nowiny24.pl

Dodaj komentarz