fbpx

Wynalazł papierowy mikroskop za 2$. Ciężki mikroskop laboratoryjny to już przeszłość

Młody naukowiec, który pracował w dżunglach Tajlandii, otrzymał nagrodę narodową za wynalezienie papierowego mikroskopu o wartości 2 dolarów, który można zabrać ze sobą na ekspedycje terenowe.

Jeśli naukowiec chce zbadać coś na poziomie skali mikro, potrzebuje mikroskopu, co w przypadku przebywania np. w głębi amazońskiej dżungli stanowi poważny problem.

Bioinżynier z Uniwersytetu Stanforda, Manu Prakash, dostrzegł w mikroskopie swojego zespołu, wartym 50 tyś. dolarów, poważną sprzeczność. Oprócz tego, że był nieporęczny i absurdalnie trudny do przetransportowania w odległe miejsca, wymagał szkolenia od wykwalifikowanych techników, aby wiedzieć, jak go używać. Musiał być także odpowiednio zabezpieczony przed wpływami środowiska.

Prakash wziął więc sprawy w swoje ręce i …wynalazł przenośny, kosztujący 1,75$ foldscope – składany mikroskop, dający 140-krotne powiększenie, co jest wystarczające, aby zobaczyć pasożyta malarii wewnątrz komórki. Zoom może być zwiększony, jeśli przesunie się obiektyw swojego smartfona nad obiektywem małego mikroskopu.

Chcę przynieść naukę w ręce każdego, uczynić ją bardziej spersonalizowaną – powiedział Prakash w CNN. –Odłączyliśmy codzienne życie od procesu nauki.

Idealny w nauce szkolnej, wynalazek Prakasha sprzedał się w liczbie 1,6 miliona sztuk, głównie do szkół amerykańskich, ale korzystają  z niego także poważni naukowcy. Dr Kirti Nitnaware w Indiach, która pracuje nad izolacją i charakteryzacją bioaktywnych metabolitów, w zeszłym roku użyła tego składanego mikroskopu do wyizolowania nowego gatunku cyjanobakterii.

Z tego i innych powodów Prakash otrzymał m.in. nagrodę Golden Goose Award w 2022 roku od Amerykańskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Postępu Nauki (AAAS), jednostki macierzystej czasopisma naukowego “Science”.

Golden Goose Award przypomina nam, że potencjalne odkrycia mogą być ukryte w każdym zakątku i obrazuje korzyści płynące z inwestowania w badania podstawowe, aby przyspieszyć innowacje – powiedział Sudip S. Parikh, dyrektor naczelny AAAS.

 

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz