fbpx

Sant Balbir Sing Seechewal, Eko Mędrzec. Jego zaangażowanie ocaliło rzekę w Indiach

Historyczne koryto rzeki Kali Bein, dopływu rzeki Beas która przecina region Pendżab, tętni dziś  życiem, czym zachwyca oczy obserwatorów. Ale nie zawsze tak było. Jeszcze do niedawna, rzeka zamiast w życie obfitowała w brud i odpady.

Balbir-singh-750x500

Do czasu jednak, kiedy człowiek o imieniu Sant Balbir Singh Seechewal podjął się misji przywrócenia jej do stanu z okresu świetności. W roku 2000, Seechewal znany powszechnie jako „Eko Mędrzec”, z pomocą licznej grupy ochotników, wziął sprawy w swoje ręce. I tak wspólną inicjatywą oczyścili oraz odmłodzili wysuszone lata wcześniej odcinki rzeki, a także dodali jej piękna poprzez rośliny, które posadzili na jej brzegach.

ecobaba1_1460192736_725x725

 

Po tym jak rzeka ponownie popłynęła swoim korytem, tysiące hektarów ziemi w regionie Hoshiarpur zostały ocalone przed podmakaniem, w rejonie Kapurthala przed pustynnieniem, a także przed zalaniem w regionie, w którym spotykają się ze sobą rzeki Beas i Satluj: okolicach lasu Mand.

Seechewal i jego ekipa zadbali także o edukację – okoliczni mieszkańcy zostali uświadomieni w kwestiach zgubnych następstw traktowania rzeki jako śmietnika.

9370689_1460192595_725x725

Działania Eko Mędrca nie kończą się jednak na rzece Kali Bein. Zakłada on szkoły, centra edukacji zawodowej oraz wyższej. Walczy z ubóstwem, niewiedzą i zabobonami, oraz z aktami przemocy wobec kobiet. Jako działacz na rzecz ochrony środowiska, Sant Seechewal założył szkółkę roślin w Seechewal oraz Sultanpur Lodhi, gdzie 100 000 sadzonek rocznie jest rozdawanych za darmo mieszkańcom

Źródło: indiatimes.com, Foto: facebook.com

Tłumaczenie i opracowanie: Ewa Jabłońska

Dodaj komentarz