fbpx

Na jakie drzwi garażowe postawić? Zalety i wady różnych typów bram

Funkcjonalna brama garażowa to pojęcie, które dla każdej osoby oznacza co innego. Wiedzą o tym producenci tacy jak Hörmann, dzięki czemu bez problemu można znaleźć jej odpowiedni model. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie?

Konstrukcja bramy garażowej

Wybór bramy trzeba zacząć od dopasowania jej do wielkości garażu i wjazdu do niego. W niektórych miejscach montaż drzwi, które po otwarciu zajmują miejsce na zewnątrz, może okazać się niemożliwy. Z kolei inne modele nie sprawdzą się, gdy brakuje przestrzeni w budynku. W zależności od potrzeb lepsza będzie brama garażowa:

  • uchylna;
  • segmentowa;
  • rolowana.

Uchylna brama garażowa

Uchylne drzwi garażowe to konstrukcje jedno- lub dwuskrzydłowe. W obu przypadkach są one jednolitą powierzchnią, a więc nie zawierają ruchomych elementów. Takie modele otwierają się na zewnątrz lub do góry. Dzięki temu do dyspozycji pozostaje cały garaż.

Brama uchylna zajmuje jednak miejsce przed wjazdem. Drzwi uchylne nie sprawdzą się więc w przypadku garaży znajdujących się przy ulicy. Ponadto mogą być problemem dla osób, które są właścicielami małych podwórek. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem bramy segmentowej.

Segmentowa brama garażowa

Gdy brakuje miejsca na rozwarcie drzwi, można wybrać bramę segmentową. Modele tego typu składają się z ruchomych paneli. Całość jest przymocowana do prowadnic, a one do ścian lub sufitu. Dzięki temu, tak jak wersje uchylne, drzwi segmentowe mogą się otwierać na boki albo do góry.

Zastosowanie prowadnic mocowanych w budynku pozwala zaoszczędzić całą przestrzeń przed wjazdem. Jednak taka konstrukcja wymaga pozostawienia miejsca w garażu. Segmentową bramę garażową można więc uznać za rozwiązanie o bardzo szerokim zastosowaniu, ale nie uniwersalne. W przypadku małych garaży lepszym wyjściem będą drzwi rolowane.

Rolowana brama garażowa

Drzwi rolowane to drugi rodzaj konstrukcji złożonej z ruchomych części. Od segmentowych różni je wielkość elementów. Takie bramy tworzy się z podłużnych listw. Połączenia między nimi są na tyle luźne, aby kolejne części płynnie nawijały się na wałek umieszczony w pojemniku nad wjazdem.

Brama garażowa o budowie roletowej to częsty widok w przestrzeniach publicznych. Z tego praktycznego rozwiązania mogą skorzystać też osoby prywatne, których garaże mieszczą się blisko jezdni, a przy tym w budynkach brakuje miejsca na montaż drzwi segmentowych.

Brama garażowa – drewniana czy metalowa?

Brama garażowa to duży element konstrukcyjny, który wyróżnia się na tle elewacji. Właśnie dlatego ogromne znaczenie ma wygląd drzwi. Przy ich wyborze nie można jednak zapomnieć o praktycznych walorach poszczególnych surowców, z których są one wykonane. Co więc wybrać? Bramę garażową z drewna z czy metalu?

Brama garażowa z drewna

Drewniane drzwi garażowe cieszą się dużą popularnością m.in. ze względu na uniwersalność. W zależności od wykończenia brama może przybrać zarówno nowoczesny, jak i klasyczny wygląd, dzięki czemu będzie pasować do każdej elewacji.

Inna zaleta drewna to dobra izolacja cieplna. Jest ona szczególnie ważna dla osób, które spędzają w garażu dużo czasu na majsterkowaniu.

Naturalny materiał nie wymaga częstej konserwacji, jednak trzeba pamiętać o nielicznych, ale cyklicznych zabiegach. Drewno jest podatne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak deszcz i śnieg. Z tego powodu bramę garażową należy zabezpieczać preparatem ochronnym dwa razy w roku.

Brama garażowa z metalu

Drzwi metalowe wykonuje się z dwóch surowców o dość odmiennych właściwościach – aluminium i stali. Pierwszy materiał jest lżejszy od drugiego, a co za tym idzie, nieco mniej trwały. Dzięki temu brama z aluminium kosztuje mniej niż stalowa.

Surowce używane do produkcji tego typu drzwi cechują się niską termoizolacyjnością. W przeciwieństwie do drewna nie trzeba ich jednak konserwować. Bramy ze stali i aluminium stanowią także doskonałe dopełnienie elewacji domu wykonanego w jednym z nowoczesnych stylów architektonicznych.

Automatyczne otwieranie bramy garażowej

Nieraz, np. w czasie złej pogody i niskich temperatur, wychodzenie z samochodu bywa niekomfortowe. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad montażem jednego z systemów automatycznego otwierania bramy garażowej od Hörmann:

  • BiSecur – przy pomocy pilota;
  • BlueSecur – za pomocą aplikacji mobilnej.

 

Dodaj komentarz