fbpx

Uważaj o czym myślisz! Narzekanie może zniszczyć Twoją przyszłość

Czy wiesz, że słuchanie cudzego narzekania zmienia chemię naszego mózgu? Ponadto długotrwałe narzekanie tworzy nawyk … dalszego narzekania, od którego trudno się uwolnić. Jak to możliwe? Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

Narzekanie a siła nawyku

Badacze są pewni – słuchanie, jak ktoś narzeka może negatywnie wpłynąć na chemię mózgu. W naszym organizmie wydzielają się wówczas substancje wydzielane przez korę nadnerczy – takie, których nadprodukcja następuje w rezultacie przeżywania silnego stresu. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, dodają, że owe substancje – glikokortykosteroidy wydzielane w nadmiarze i długofalowo wywierają trwały i negatywny wpływ na nasz mózg. Część neuronów obumiera, a funkcje kory przedczołowej – części odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji i kontrolę emocji – oraz hipokampu – ważnego w zakresie zapamiętywania informacji – zostają osłabione.

Inteligencja emocjonalna

Ponadto, jak dowiódł autor „Inteligencji Emocjonalnej 2.0” –  dr Travis Bradberry – słuchanie narzekania innych, a także własne narzekanie tworzy nawyk… dalszego narzekania. Innymi słowy – narzekanie i szukanie „złych stron” w różnych sytuacjach przychodzi nam łatwiej. Jak wyjaśnia autor – jest to spowodowane tworzeniem się nowych ścieżek neuronowych. Neurony rozgałęziają się, aby daną czynność usprawnić, kiedy wystąpi ona po raz kolejny. Zatem im częściej będziemy skupiać się na tym, co nam się nie podoba, tym więcej rozgałęzień zacznie powstawać. Efekt? Narzekanie stanie się automatyczne. Na szczęście tworzenie nowych ścieżek neuronowych ma zastosowanie w każdej powtarzalnej czynności czy myśli, czyli praktykowanie wdzięczności może okazać się świetnym remedium na „czarnowidztwo” – im częściej i bardziej ochoczo zaczniemy wyrażać wdzięczność –, tym mocniejszy stanie się ten nawyk w przyszłości.

Znajdź dobrą myśl

Dr Travis Bradberry radzi też, aby dla każdej dotkliwej myśli znajdować inną, równoważącą i pozytywną myśl. Warto pozwolić sobie na ekspresję – wyrażaj wdzięczność werbalnie, pisz, za co jesteś wdzięczny w pamiętniku, mów innym, co w nich doceniasz. Myśli wyrażone mają większą moc – przekładają się nie tylko na relacje z innymi, ale również pomagają umacniać nawyki, a tym samym zmieniać nasze życie. Lepsze czy gorsze? To już zależy tylko od nas samych.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: cotozachoroba.pl

 

 

 

Dodaj komentarz