fbpx

Wdowi garb pojawia się u coraz młodszych. Oto, co może pomóc

Mało estetyczna wypukłość, która pojawia się w okolicach połączenia odcinka szyjnego z odcinkiem piersiowym kręgosłupa – czyli „wdowi garb” – to narośl, która może powodować wiele fizycznych dolegliwości. Stosowanie dwóch prostych ćwiczeń przyniesie ulgę.

 

Co to jest?

„Wdowi garb” to charakterystyczna wypukłość w obrębie karku widoczna gołym okiem. Choć jeszcze do niedawna defekt ten pojawiał się wyłącznie u osób w wieku średnim i starszym, fizjoterapeuci ostrzegają, że współczesny styl życia sprzyja pojawieniu się go również u osób młodszych – nawet przed 40. rokiem życia. Do głównych przyczyn zalicza się siedzący tryb życia, zbyt niską aktywność fizyczną, pracę przy komputerze, brak kontroli nad postawą ciała, a także nadmierne pochylanie sylwetki ku przodowi.

Ale „wdowi garb” to nie tylko defekt wpływający na estetykę – przypadłość ta przynosi również szereg komplikacji na poziomie fizycznym, między innymi: nawracające bóle potylicy i głowy, szumy w uszach, zawroty głowy, drętwienia kończyn, sztywność mięśni, osłabienie sił mięśniowych okolicy obręczy barkowej i rąk, pieczenie skóry w okolicy karku, a w dalszej konsekwencji ból i sztywność kręgosłupa. Na szczęście są dwa proste ćwiczenia, które nie tylko powstrzymają rozwój „wdowiego garbu”, ale również przyniosą natychmiastową ulgę.

 

Ćwiczenie 1:

Stań tyłem do ściany – niech twoje pośladki, kręgosłup, szyja i głowa przylgną do ściany. Następnie spleć palce dłoni, wywiń je w „koszyczek” i tak splecione dłonie unieś w górę. Spróbuj dotknąć nimi ściany, tak jakbyś chciał je do niej „dokleić” i wytrzymaj w tej pozycji 10-15 sekund. Po tym czasie rozluźnij się na chwilę i powtórz ćwiczenie po raz kolejny – nawet 5- 10 razy. Uwaga! Aby uniknąć bólu lędźwi, mocno „wklej” je w ścianę.

Ćwiczenie 2:

Stań pod ścianą i wyprostuj się. Unieś ręce na boki tak, by twoje dłonie zatrzymały się na wysokości skroni. Wypchnij piersi do przodu przy jednoczesnym cofaniu rąk. Wytrzymaj tak kilka sekund, a następnie powtórz ćwiczenie 5-10 razy.

Przypominamy, że wyżej przedstawione ćwiczenia mogą pełnić rolę pomocniczą, a nie leczniczą. W razie problemów lub nawracającego bólu koniecznie skontaktuj się z lekarzem, lub fizjoterapeutą.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: PoradnikZdrowie.pl

Zdjęcie: zdrowie.gazeta.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz