fbpx

Dokucza ci psychiczne wyczerpanie? Oto 8 sposobów, które pozwolą ci z niego wyjść

Wyczerpanie psychiczne, zwane również mgłą mózgową, pojawia się wtedy, gdy człowiek wykonuje zbyt wiele czynności umysłowych, nie dając mózgowi szansy na odpoczynek i regenerację. To psychiczne wypalenie może być wynikiem nadmiernego myślenia, przedłużającego się stresu, zamartwiania, nieustannej troski o siebie lub przesadnej introspekcji.

Doskonały opis psychicznego wyczerpania oraz sposobów jak z niego wyjść znajdziemy w niedawno opublikowanej książce Nareszcie ŻYJĘ! autorstwa Paula Davida, którą gorąco polecamy. Poniżej fragment z tej publikacji

Najczęstsze objawy wyczerpania psychicznego

 • Poczucie oderwania od rzeczywistości
 • Uczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego
 • Potrzeba samotności i izolacji
 • Trudność w prowadzeniu rozmów z innymi i obciążenie psychiczne z tego powodu
 • Problemy z koncentracją i pamięcią
 • Nadmierna drażliwość, zwłaszcza w otoczeniu innych osób
 • Spowolnione i ociężałe myślenie, brak mentalnej klarowności
 • Bóle głowy lub uczucie ucisku wokół głowy
 • Częste odczuwanie smutku i przygnębienia, brak pozytywnych emocji
 • Nadmierne skupianie się na sobie i przewrażliwienie na własnym punkcie
 • Powtarzające się, obsesyjne myśli
 • Zamieranie w trakcie rozmowy lub innych codziennych sytuacji
 • Utrata pewności siebie
 • Odczucie, jakby głowa była pełna śmieci
 • Problemy ze snem, wczesne wybudzanie lub regularne budzenie się w środku nocy
 • Niemożność trzeźwego myślenia, dezorientacja i zamęt w myślach
 • Utrata wątku podczas czytania lub oglądania filmów
 • Brak entuzjazmu i radości życia

Osoba cierpiąca na wyczerpanie psychiczne może czuć się przytłoczona codziennymi zadaniami i często odczuwać potrzebę odsunięcia się od wszystkich swoich obowiązków. Może mieć ochotę, żeby wszyscy zostawili ją w spokoju i czuć, że nie ma energii na nic i na nikogo.

Może mieć również trudności z koncentracją i poczucie oderwania od rzeczywistości. Nawet tak proste czynności jak czytanie książki, prowadzenie rozmowy czy oglądanie programu telewizyjnego mogą sprawiać trudności. Osoby takie mogą zapominać o tym, co robią, w połowie wykonywania zadania lub popełniać błędy w pracy. Mogą być również stale rozdrażnione i złościć się na otoczenie, a także odczuwać potrzebę samotności i czasu dla siebie, a jeśli czują, że nie mają takiej możliwości, mogą wybuchać.

Jeśli powyższe stwierdzenia w jakikolwiek sposób odnoszą się do ciebie, to jest całkiem prawdopodobne, że cierpisz na psychiczne wyczerpanie.

 

Pomocne wskazówki pozwalające wyjść z psychicznego wyczerpania

 1. Staraj się nie wyżywać na otoczeniu. Twoje samopoczucie jest twoją osobistą sprawą i przenoszenie go na innych nikomu nie pomaga, a jedynie powoduje więcej stresu i konfliktów. O wiele lepiej porozmawiać z innymi o tym, jak się czujesz, i poprosić o odrobinę cierpliwości i wsparcia.
 2. Bądź cierpliwy. Powrót do równowagi po psychicznym wyczerpaniu może zająć trochę czasu. Frustracja lub zniecierpliwienie najprawdopodobniej spowodują, że zaczniesz szukać szybkich rozwiązań, co znów doprowadzi do nadmiernego myślenia. Im bardziej będziesz dla siebie wyrozumiały, tym szybciej twój mózg wróci do równowagi.
 3. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu i na łonie natury. Nie siedź w domu, patrząc na to samo otoczenie i rozmyślając nad swoją sytuacją. Wyjdź na zewnątrz i daj swojemu umysłowi nacieszyć się nowym otoczeniem i świeżym powietrzem. Przebywanie na otwartych przestrzeniach czyni cuda, jeśli chodzi o oczyszczanie i odświeżanie umysłu.
 4. Nie próbuj analizować, jak uwolnić się od wyczerpania. Zamartwianie i nadmierne myślenie to właśnie te czynniki, które w pierwszej kolejności wywołały u ciebie takie samopoczucie. Te objawy nie są przyjemne, ale samym myśleniem nie można przyspieszyć procesu zdrowienia. Próby takich aktywności przynoszą zdecydowanie odwrotny skutek.
 5. Podejmuj działania we własnym tempie… nie czuj się winny z powodu tego, co możesz, a czego nie możesz zrobić. Bądź przygotowany na to, żeby zrezygnować z zadań, które wydają ci się w danej chwili zbyt trudne.
 6. Dbaj o swój umysł i ciało. Unikaj zbyt dużej ilości alkoholu oraz złych nawyków dotyczących odżywiania i snu. Ważne jest, żeby utrzymywać wysoki poziom energii poprzez odpowiednie jedzenie i odpoczynek, gdy poziom energii jest obniżony.
 7. Od czasu do czasu daj swojemu mózgowi odpocząć i odłącz wszystko od prądu, od komputera po telewizor. Po prostu usiądź sam ze sobą, nawet jeśli początkowo będzie to niewygodne. Wiele osób uważa to za trudne, ponieważ są przyzwyczajone do bycia zajętymi lub mają potrzebę ciągłej umysłowej stymulacji. Odcięcie się od tej stymulacji, nawet na niewielką część dnia, może przynieść ogromne korzyści w dłuższej perspektywie.
 8. Przestań ciągle rozmawiać i czytać na temat lęku. Ogranicz książki, fora internetowe i ogólną obsesję na punkcie swojego samopoczucia. Nie ma nic złego w zdobywaniu wiedzy na ten temat, o ile troska o siebie nie stanie się codzienną obsesją.

 

Możesz stosować się do powyższych wskazówek, a także tworzyć własne metody, aby zapewnić mózgowi więcej czasu na odpoczynek. Znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny, więc rób to, co uważasz za słuszne.

Najważniejsze to znaleźć sposób, żeby dać mózgowi więcej wytchnienia, robiąc sobie przerwy w pracy umysłowej i ograniczając stres, zmartwienia i nadmierne myślenie. Przestrzeganie powyższych zasad zainicjuje proces leczenia i przywróci twojemu umysłowi poczucie odświeżenia, a także poprawi jasność myślenia i poziom koncentracji.

 

Źródło: materiały własne

One thought on “Dokucza ci psychiczne wyczerpanie? Oto 8 sposobów, które pozwolą ci z niego wyjść

Dodaj komentarz