fbpx

Inspirująca przypowieść o ciężkich decyzjach

Mężczyzna miał żonę i kochankę i nie wiedział, którą z nich wybrać. Postanowił pójść do mędrca, aby znaleźć odpowiedź na swój problem. Zapytał, czy powinien zostać z żoną, czy z kochanką. Mędrzec spojrzał na niego i wziął do ręki dwa wazony: jeden z różą, a drugi z kaktusem i zapytał:

„Co robisz, jeśli powiem Ci, abyś wybrał jeden z tych dwóch wazonów”?

Mężczyzna spojrzał na niego i odpowiedział: „Oczywiście wybieram różę”!

Mędrzec uśmiechnął się:

„Okazałeś się nieostrożny i pospieszny. Nie zasługujesz na żaden z dwóch wazonów: ani ten zawierający różę, ani ten z kaktusem. Niektórzy mężczyźni, kierowani pięknem i światowością, wybierają to, co wydaje się świecić najbardziej. Róża jest piękna, ale wkrótce zniknie i zmarnieje. Zamiast tego kaktus, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jest zbyt piękny, pozostaje taki sam, niezależnie od klimatu: ciemnozielony z wieloma kolcami, ale gdy kwitnie, daje piękny kwiat.

Twoja żona zna wszystkie Twoje słabości, wady i błędy i kocha Cię za to, kim jesteś. Twoja kochanka nie chce Cię w całości, ale tylko piękną część: Twój śmiech, sukces, radość, pieszczoty. Twoja żona kocha Twoje łzy, Twoje porażki: jest blisko Ciebie na dobre lub na złe. Kiedy nadejdą trudne chwile, Twoja kochanka odejdzie i znajdzie innego. Twoja żona zostanie obok Ciebie. Nie patrz teraz, że wszystko idzie dobrze. To nie potrwa zbyt długo.

Niestety teraz jest już za późno. Znienawidziłeś kaktusa dla róży i teraz na niego nie zasługujesz. Jednak wiedz, że nadejdzie czas, kiedy zrozumiesz swój błąd, gdy będzie już za późno”.

Dodaj komentarz