fbpx

70-letnia kobieta uratowała ponad 18 tysięcy dziewcząt z handlu żywym towarem i jest nazywana “Matką Teresą Nepalu”

Anuradha Koirala, nauczycielka w Kathmandu w Nepalu, przez całą swoją 20-letnią karierę chciała służyć pomocą innym ludziom. Jedną z jej największych inspiracji była Matka Teresa, dlatego po dwóch dekadach pracy w szkole zdecydowała się zmienić zajęcie i zaczęła działać na rzecz ochrony kobiet oraz dziewcząt przed przemocą, handlem żywym towarem i wyzyskiem.

W latach 90. podczas swoich porannych spacerów bardzo często widywała kobiety żebrzące na ulicach. W 2015 roku wygłosiła przemowę na TEDx Talk i opowiedziała o tych wszystkich kobietach, które podzieliły się z nią swoją historią.

Sama Koirala była ofiarą przemocy fizycznej z rąk jej byłego męża, przez co doskonale rozumie osoby, którym teraz pomaga.

“Bił mnie każdego dnia. Poroniłam 3 razy, co prawdopodobnie było skutkiem tej przemocy. Było mi bardzo ciężko, bo nie wiedziałam, do kogo zwrócić się o pomoc i gdzie to zgłosić, z kim… porozmawiać.” – powiedziała reporterom CNN jeszcze w 2010 roku.

To właśnie przez tak traumatyczne przeżycia Koirala postanowiła poświęcić się takiej pracy, chcąc pomagać innym kobietom, które znalazły się w podobnej sytuacji, co ona kiedyś. Zaczęła je edukować na temat przemocy na tle płciowym i zapewniała wsparcie, jeśli były zmuszone prosić o jałmużnę na ulicy.

Na początku tylko osiem kobiet przyjęło jej pomoc. Każdej z nich podarowała 1000 rupii z własnej kieszeni, aby mogły rozpocząć swoją małą działalność w handlu na ulicy. Każdego dnia otrzymywała też 2 rupie z tego, co każda z nich zarobiła, aby móc dalej wspierać także i inne osoby w potrzebie.

Koirala założyła organizację non-profit “Maiti Nepal” w 1993 roku, w której pomaga kobietom i dzieciom już od 26 lat. Jej głównym celem jest pomoc młodym dziewczynom z ubogich rodzin w poradzeniu sobie z traumą przymusowej pracy jako niewolnice seksualne.

“Te rejony są ubogie i bardzo duża część populacji jest niepiśmienna. Jeśli jakiś krewny lub przyjaciel rodziny oferuje jakąś pracę, często sami rodzice zachęcają swoje córki do zaakceptowania propozycji, często nie zdając sobie sprawy z tego, co naprawdę się dzieje. To doskonała wylęgarnia dla handlarzy żywym towarem.” – mówi Koirala w rozmowie z The Guardian.

Po dzień dzisiejszy Maiti Nepal udzieliła pomocy i ochrony ponad 1000 dzieciom, zapewniając także domy i edukację dla młodych dziewcząt zagrożonych handlem żywym towarem. Oprócz tego, ta organizacja non-profit posiada 11 tzw. domów przejściowych, które oferują schronienie dla uratowanych dziewczyn, a także szkołę i 2 hospicja dostępne dla kobiet i dzieci zarażonych HIV i AIDS.

Koirala ma już 70 lat i została ochrzczona mianem Matki Teresy Nepalu, jako że dalej walczy z handlem żywym towarem i przemocą. Jej organizacja zapoczątkowała także różnego rodzaju inicjatywy programów, kursów szkoleniowych i kampanii uświadamiających.

Z pomocą miejscowej policji, Maiti Nepal regularnie organizuje operacje ratunkowe w obszarze granicy między Indiami a Nepalem. W 2012 Koirala wspomniała na konferencji Global Peace Leadership Conference, że od początku działalności w 1993 roku razem uratowali ponad 18 tysięcy dziewcząt. Pomogli także w skazaniu ponad 700 handlarzy żywym towarem.

Koirala otrzymała liczne nagrody za swoją działalność, a wśród nich Padmę Shri, która jest czwartą najwyższą nagrodą cywilną w Republice Indii. W 2010 roku CNN nazwało ją Bohaterką Roku, za co otrzymała 125 tysięcy dolarów, co pozwoliło jej kontynuować pracę. W swojej przemowie kobieta oznajmiła:

“Wyobraźcie sobie, że jedną z tych dziewczyn jest wasza córka, co byście wtedy zrobili? Jak byście walczyli? Musimy działać razem. Musimy traktować każdą z nich jak naszą córkę. Chcę społeczeństwa wolnego od handlu żywym towarem. Mam nadzieję, że pewnego dnia uda mi się tego dokonać”.

Źródło: trueactivist.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz