fbpx

W starych księgach w bibliotece w Bristolu odnaleziono rękopisy legend arturiańskich

W starych księgach przechowywanych w archiwum Biblioteki Centralnej w Bristolu odnaleziono rękopisy “Historii Merlina”. Odkryte fragmenty różnią się od znanych do tej porty legend arturiańskich.

Niezwykłego znaleziska dokonał pracownik archiwum, Michael Richardson, kiedy poszukiwał materiałów na zajęcia dla studentów. Jego uwagę zwróciły wklejone pergaminy, na których rozpoznał imiona postaci z legend o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu.

Odkryte fragmenty “Historii Merlina” to tzw. wyklejki, czyli stare pergaminy, uznane za odpady i ponownie wykorzystane do oprawiania i wzmacniania historycznych książek. Rękopisy legend arturiańskich zostały znalezione w czterotomowym wydaniu prac francuskiego uczonego i reformatora Jeana Gersona.

Archiwista skontaktował się ze specjalistką, dr Leah Tether, która stwierdziła, że jego odkrycie może rzucić nowe światło na znane dotychczas wersje legend arturiańskich. Odnalezione fragmenty pochodzą prawdopodobnie z ze starofrancuskich pism prozą sięgających XIII wieku, który nazywa się Cyklem Wulgaty lub Cyklem Lancelot-Graal. Możliwe jest, że to właśnie nimi inspirował się Thomas Malory przy pisaniu “Śmierci Artura”.

Czytaj więcej na: kultura.onet.pl

Foto ilustracyjne

Dodaj komentarz