fbpx

Wystarczy 10 sekund. Prosty test oceni ryzyko śmierci w ciągu najbliższych 10 lat

Grupa naukowców z pięciu państw (Australii, Brazylii, Finlandii, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii) przeprowadziła ciekawe badanie, w którym analizowała związek między równowagą a śmiertelnością. Obserwacje trwały w latach 2008-2020. Wzięło w nich udział 1702 osoby w wieku od 51 do 75 lat, które nie miały żadnych problemów z poruszaniem. Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma „British Journal of Sports Medicine”.

W ramach badania uczestnicy musieli wykonać prosty test, w którym chodziło o to, żeby stać na jednej nodze przez 10 sekund. Poproszono ich, żeby umieścili przednią część oderwanej od ziemi stopy na tylnej stronie drugiej nogi. Ręce trzymali wzdłuż ciała i patrzyli przed siebie. Były dozwolone maksymalnie trzy próby na każdej z nóg. Nie wszyscy uczestnicy zdali test pomyślnie – jedna na pięć osób go oblała. A im wyższy był wiek uczestników, tym wyniki okazywały się słabsze. W grupie ludzi będących w wieku 51-55 lat test oblało 5 proc. Wśród osób w wieku 56-60 lat było to już 8 proc., a u 66-70-latków odsetek ten wyniósł prawie 37 proc., a w grupie wiekowej 71-75 lat było to już 54 proc.

W ciągu następnej dekady z różnych przyczyn zmarło 123 uczestników badania. Po uwzględnieniu wieku, płci i podstawowych warunków, oszacowano, że niezdolność do stania bez podparcia na jednej nodze przez 10 s wiązała się z 84 proc. zwiększonym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Nie było tajemnicą, że zdolność do zachowania równowagi lub jej brak mogą dać wgląd w stan zdrowia człowieka. Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że niemożność ustania na jednej nodze wiąże się z większym ryzykiem udaru Stwierdzono też, że osoby o słabej równowadze wypadają gorzej w testach sprawności umysłowej, co sugeruje związek z demencją.

Doniesienia naukowe skomentował dr Claudio Gil Araujo z kliniki medycyny wysiłkowej Clinimex w Rio de Janeiro. Jego zdaniem 10-sekundowy test równowagi powinien zostać włączony do rutynowych badań profilaktycznych dla seniorów. Dlatego, że to ćwiczenie „zapewnia szybką i obiektywną informację dla pracowników ochrony zdrowia na temat równowagi statycznej pacjenta i ryzyka śmiertelności u kobiet i mężczyzn w średnim i starszym wieku”.

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, medonet.pl

Foto ilustracyjne

 

 

One thought on “Wystarczy 10 sekund. Prosty test oceni ryzyko śmierci w ciągu najbliższych 10 lat

Dodaj komentarz