fbpx

Naukowcy odkryli, że kołysanki redukują ból u dzieci

Photo: Alamy, Autor: Theo Merz

Badania przeprowadzone w Great Ormond Street Hospital sugerują, że kołysanki mogą zdziałać więcej, niż tylko pomóc dzieciom zasnąć. Okazuje się, że mogą też zmniejszać ból u chorych dzieci.

 

Rodzice powinni śpiewać swoim dzieciom, którym coś dolega. Jak wykazały ostatnie badania, kołysanki pomagają zmniejszyć ból.

Naukowcy z londyńskiego Szpitala Great Ormond Street Hospital dowiedli, że śpiewanie chorym dzieciom takich kołysanek jak m.in.: Twinkle Twinkle Little Star, Hushabye Baby czy Five Little Ducks, złagodziło ich cierpienie.

Piosenki były śpiewane grupie dzieci do lat trzech, z których część czekała na przeszczep serca, a ich tętno i odczuwanie bólu było monitorowane.

Następnie, naukowcy porównali wyniki z dwoma innymi grupami ­ w jednej dzieciom czytano, w kolejnej dzieci zostały pozostawione same i okazało się, że zmniejszenie bólu lub częstotliwości akcji serca zostały obniżone u tych dzieci, którym śpiewano.

Profesor David Hargreaves z Roehampton University, jeden z autorów badania, stwierdził, że wyniki potwierdziły tylko to, co wielu rodziców intuicyjnie wyczuwa śpiewając kołysanki swoim dzieciom, aby je uspokoić.

Okazuje się, że na dzieci można mieć fizjologiczny wpływ poprzez muzykę powiedział.

Podkreślił, że badania wciążw początkowej fazie rozwoju, ale dodałPraktyczne wnioski są dość oczywiste. Terapia muzyką będzie dużo tańsza niż kupowanie leków w celu znieczulenia bólu.

Profesor Tim Griffiths, neurolog konsultant z Wellcome Trust, powiedział w programie BBC Radio 4Istnieje pierwotna część mózgu, w układzie limbicznym, która jest odpowiedzialna za emocjonalne reakcje na muzykę.

Myślę, że to co się dzieje, to stymulowanie przez muzykę emocjonalnej części mózgu, bardziej niż przez bodźce odbierane w trakcie czytania dziecku – powiedział Profesor.

To obniżenie poziomu pobudzenia, wpływa z kolei na poziom ich odpowiedzi bólowej.

Kołysanki, których używali naukowcy w badaniach:

– Hush Little Baby

– Hushabye Baby

– See Saw Margery Daw

– Donkey Riding

– Little Fish

– Twinkle Twinkle

– Five Little Ducks

 

Źródło: http://www.telegraph.co.uk/health/children_shealth/10410946/Lullabies-reduce-pain-in-children-say-academics.html

 

Dodaj komentarz