fbpx

Kobieta i mężczyzna podczas rozmowy. Jak się dogadują Wenus i Mars?

W związkach hetero normatywnych wiele konfliktów może wynikać z faktu, że kobieta i mężczyzna komunikują się w odmienny sposób. Kobiety lubią rozmawiać o uczuciach, a mężczyźni rozwiązywać problemy. Oto kilka wskazówek jak spotkać się w połowie drogi.

Kobieta i mężczyzna przetwarzają informacje na różne sposoby

Zdaniem terapeutki Kasi Miller, problemami w związku są wzajemne oczekiwania oderwane od rzeczywistości. Wiele kobiet sądzi, że mężczyźni domyślają się, czego chcą ich partnerki; mężczyźni natomiast nie wiedzą – bo niby skąd? Podczas gdy dla wielu partnerek rzeczy są oczywiste („on powinien pamiętać”, „on powinien wiedzieć, czego chcę”), dla niego te sprawy będą tajemnicą – jeśli nie zostały zakomunikowane wprost. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest przejrzysta i bezpośrednia komunikacja. Zamiast liczyć na to, że „on się domyśli” powiedz mu wprost, o czym marzysz, czego chcesz i czego potrzebujesz. Bez półsłówek, bez niejasności i zawoalowania. Ma to również zastosowanie w przypadku konfliktów. Jeśli twój partner czymś cię uraził, powiedz mu o tym – na spokojnie i z życzliwością.

Empatia i język niewerbalny to domena kobiet, a nie mężczyzn

Kobiety widzą więcej. Wychwytują informacje z twarzy drugiej osoby, potrafią właściwie rozpoznać mikro ekspresje z ciała i przyporządkować je do danego uczucia. To, co świetnie sprawdza się w sytuacji kobiecej przyjaźni, niekoniecznie ma zastosowanie w przypadku dwójki partnerów. Twój partner może nie rozpoznać, że masz zły humor, albo że się na niego gniewasz. Może nie zauważyć smutku, a już z pewnością nie odgadnie, jakie idą za tym potrzeby. Zamiast oczekiwać, że okaże ci wparcie sam z siebie nauczcie się rozmawiać o uczuciach poprzez nazywanie ich („czuję smutek, czy możesz mnie przytulić?”). Kiedy podzielisz się z mężczyzną tym, co się dzieje w twoim wnętrzu, poproś –„co usłyszałeś?”, „opowiedz mi, jak to zrozumiałeś”. W ten sposób uniknięcie wielu nieporozumień – będziecie mieli też okazję przekonać się jak odmienne mogą być wasze perspektywy na tę samą sprawę.

Nie krytykuj, kibicuj i dziel się pomysłami

Mężczyźni lubią być chwaleni. Jeśli dzielą się z tobą śmiałymi pomysłami, nawet jeśli wydają się nieracjonalne, najczęściej oznacza to, że obdarzyli cię bezwarunkowym zaufaniem. Jeśli jednak spotkają się krytyką lub wyśmianiem, bardzo możliwe, że więcej się nie otworzą – w końcu żaden z nich nie chce wypaść głupio – ani przed kolegami, ani przed własną partnerką. Wysłuchuj uważni, dziel się spostrzeżeniami, kibicuj i wspieraj. Pytaj też, czego potrzebują, aby zrealizować swój plan – proponuj wsparcie. Jeśli za jakiś czas to ty będziesz dzieliła się nowymi celami – twój partner z pewnością wesprze cię w ich realizacji.

Spotykajcie się w działaniu

Podczas gdy kobiety lubią rozmawiać dla samego rozmawiania – i często ich spotkania towarzyskie polegają na siedzeniu, patrzeniu w oczy i dzieleniu się przeżyciami – mężczyźni wolą być z innymi w ruchu i działaniu. Wspólne mecze, rower w gronie znajomych, siatkówka na osiedlowym boisku – dla mężczyzn wspólne działanie jest formą budowania relacji – komunikują w ten sposób „jest tu dla ciebie miejsce, chcę spędzać z tobą czas”. Jeśli twój partner jest typem „działacza”, zamiast narzekać, że ciągle wychodzi z domu zaproponuj mu wspólna aktywność – taką, na którą on również będzie miał ochotę. Nawet jeśli godzina na rowerze nie będzie wypełniona rozmowami, to dla niego będzie cennym, bo zbliżającym was do siebie czasem.

Przede wszystkim bądźcie dla siebie życzliwi. Dzielcie czas razem, ale nie bójcie się również spędzać go osobno. Żaden mężczyzna nie zastąpi kobiecie grona zaufanych przyjaciółek – tak samo jak kobieta nie wypełni męskiej potrzeby „zdobywania świata” czy rywalizacji, którą może odnaleźć w gronie podobnych kolegów.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: Nie licz kochana, że on się domyśli… – YouTube oraz aleteia.org

One thought on “Kobieta i mężczyzna podczas rozmowy. Jak się dogadują Wenus i Mars?

Dodaj komentarz