fbpx

Islandia zakazuje wszystkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, w tym sztućców i toreb na zakupy

Plan działania na rzecz zmniejszenia ilości odpadów tworzyw sztucznych, opracowany przez grupę zadaniową utworzoną przez Ministra Środowiska, przewiduje całkowity zakaz stosowania plastikowych wyrobów jednorazowego użytku. Plan, obejmujący osiemnaście kroków zmierzających do zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych, zakłada eliminację większości rodzajów plastikowych jednorazówek wykonanych z nieulegających biodegradacji tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej.

1 stycznia 2020 r. zakazana zostanie sprzedaż plastikowych sztućców, kubków, naczyń i słomek do picia, a 1 stycznia 2021 r. wyjdzie zakaz stosowania plastikowych toreb na zakupy. Kosmetyki zawierające mikrocząstki tworzyw sztucznych (takie jak np. drobinki peelingujące w żelach do kąpieli albo elementy polerujące w pastach do zębów – dopisek tłumacza), również zostaną objęte zakazem od 1 stycznia 2020 roku.

W ramach starań na rzecz ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych, przedsiębiorstwa produkujące opakowania  będą zachęcane do używania mniejszej ilości plastiku, podczas gdy sklepy spożywcze namawiać się będzie do oferowania klientom przynoszącym własne pojemniki, możliwość zakupu towarów luzem. Rząd rozpocznie również kampanię informacyjną podnoszącą świadomość konsumentów na temat sposobów ograniczenia stosowania plastiku.

Państwo i gminy będą współpracować z przedsiębiorstwami w celu zwiększenia zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Proponowaną formą zachęty do szerszego recyclingu będą korzyści podatkowe.

 

Źródło: icelandmag.is

Tłumaczenie: Kasia Kurzawa

 

 

4 thoughts on “Islandia zakazuje wszystkich plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, w tym sztućców i toreb na zakupy

 • 22 listopada 2018 at 14:39
  Permalink

  Fantastycznie , ale to wszystko za wolno! Nie mamy już tyle czasu ! Miejmy nadzieję ,że Za Islandią pójdą inne państwa ..

  Reply
 • 15 sierpnia 2019 at 16:45
  Permalink

  Dlaczego nie robią tego wszystkie kraje. Kiedyś było mleko w butelkach szklanych, woda też a teraz wszędzie plastik….

  Reply
 • 30 września 2019 at 14:46
  Permalink

  Można? Można i to prawie z dnia na dzień.

  Reply

Dodaj komentarz