fbpx

Mieszkańcy Łodzi wywalczyli 60 ha terenów zielonych zamiast nowego osiedla

W łodzi powstanie nowy, 60-hektarowy park, zlokalizowany między ul. Rokicińską, Maćka z Bogdańca, Przybyszewskiego i Augustów. Jest to inicjatywa mieszkańców osiedla Janów, którzy zwrócili się z taką propozycją do Urzędu Miasta. Wniosek podpisało tysiąc mieszkańców.

Na Janowie w Łodzi powstanie park o powierzchni 60 hektarów. Jest to kolejny obszar w Łodzi, który nie zostanie zabudowany. Wszystko za sprawą inicjatywy mieszkańców osiedla Janów, którzy zwrócili się z taką propozycją do Urzędu Miasta.

Jak poinformował łódzki radny, miasto zadba o leśny charakter parku: “Nie będziemy tutaj wylewać betonowych alejek ani wprowadzać dużych obiektów”.

– Mieliśmy już dobre, zielone wieści dla Bałut, dla Polesia i dla Górnej. Dzisiaj przyszedł czas na Widzew. Janów i Olechów to bardzo intensywnie rozwijające się łódzkie osiedla. Z każdym rokiem przybywa tu kolejnych bloków. My teraz zadbamy, aby nie zabrakło tu zieleni. Pomysł utworzenia parku na Janowie wyszedł od samych mieszkańców. Kilka tygodni temu spotkaliśmy się tutaj z nimi, a oni oprowadzili nas po terenie, pokazali miejsca, które uważają za najcenniejsze i zaproponowali utworzenie w tym miejscu parku – powiedział Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Mieszkańcy ochronili teren

Park powstanie na 60 hektarach terenu między ul. Rokicińską, Maćka z Bogdańca, Przybyszewskiego i szklarniami przy ul. Augustów.

– To mnóstwo działek, które mają różnych właścicieli. Przed nami negocjacje i szukanie porozumienia w celu uchronienia tego terenu przed zabudową. Utworzenie parku na Janowie będzie w pełni nowatorskim projektem, ponieważ po raz pierwszy pójdziemy drogą inwestycji celu publicznego. Ta formuła jest najczęściej wykorzystywana przy inwestycjach komunikacyjnych, budowie dróg czy infrastruktury kolejowej. My chcemy po raz pierwszy zastosować ją do utworzenia terenu zieleni – tłumaczy Pustelnik.

– Cieszymy się, że udało się naszą inicjatywą zainteresować miasto. Pod wnioskiem o utworzenie parku podpisało się tysiąc osób z Janowa. Przede wszystkim zależało nam na ochronie tego terenu – mówi Katarzyna Gadomska, jedna z pomysłodawczyń nowego parku.

Leśny charakter parku

Władze miasta chcą zadbać o leśny charakter parku.

– Nie będziemy tutaj wylewać betonowych alejek ani wprowadzać dużych obiektów. Mieszkańcy chcą, żeby pojawiły się tu ławki, kosze, żeby można było pójść na spacer albo na przejażdżkę rowerem – powiedział Łódzki radny Tomasz Kacprzak.

Miasto podjęło już pierwsze kroki w sprawie tworzenia parku – wycofano ze sprzedaży terenu najbliżej ul. Rokicińskiej. To gęsto porośnięta nieruchomość, która stanowi barierę od ruchliwej ulicy.

– W drugiej kolejności musimy zrewidować plany budowy dróg, ponieważ właśnie tu była planowana trasa, która miała sięgnąć aż ul. Przybyszewskiego. W trzeciej kolejności czeka nas mozolna analiza wszystkich działek i prawdopodobnie wykupy. Jesteśmy już po wstępnej analizie i wytypowaliśmy najcenniejsze tereny już porośnięte drzewami. Inne pozostaną zawsze niezadrzewione – będą pełniły funkcje polan, łąk kwietnych i terenów otwartych – dodaje Pustelnik.

Dodaj komentarz