fbpx

Polscy lekarze zregenerowali płuco, które nie nadawało się do przeszczepu. To pierwszy taki zabieg w kraju

Medykom z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku udało się zregenerować płuco, które na początku nie nadawało się do przeszczepu. Było to możliwe dzięki aparaturze, która stworzyła “idealne środowisko”. To pierwszy taki zabieg w Polsce.

Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku po raz pierwszy przeprowadzili perfuzję płuc ex vivo. Jest to zabieg, którego głównym celem jest regeneracja pobranych płuc tak, aby nadawały się do przeszczepienia. Cały proces odbywa się poza organizmem dawcy. Organ, który pierwotnie nie nadaje się do przeszczepu, pobiera się od dawcy i podłącza do specjalnej aparatury.

— Jesteśmy w warunkach jakby idealnych perfuzyjnych, płynowych, wentylacyjnych i te różne rzeczy, które wpływały na uszkodzenie płuc u dawcy wielonarządowego: respirator, respiratoroterapia, wysokie ciśnienia, zmiany ciśnienia hemodynamiczne itd. u tego dawcy są zmienione na te idealne i to pozwala na potencjalną regenerację i poprawę tych płuc — tłumaczy Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK.

Nowatorska metoda

Płuca przez 4 do 6 godzin umieszczane są w specjalnie stworzonym “idealnym środowisku”. Po tym czasie ocenia się parametry organu i, na podstawie tych wyników oraz oceny klinicznej, decyduje się o przeprowadzeniu przeszczepienia płuc.

Poprawianie stanu płuc przed ich transplantacją to nowatorska metoda, którą po raz pierwszy w Polsce zastosowali lekarze z Gdańska. Stosowanie tej techniki mogłoby w znaczącym stopniu zmniejszyć problem z narządami do przeszczepień w kraju.

— Należy podkreślić, że obecnie około 10 do 15 proc. płuc przy pobraniu wielonarządowym nadaje się do przeszczepiania, a zapotrzebowanie jest dużo większe. Ta technika mogłaby sprawić, że ta liczba zwiększyłaby się o 20 lub 25 proc. — zaznacza dr Karolak.

Źródło: zdrowie.trojmiasto.pl

 

Dodaj komentarz