fbpx

Podczas remontu pomnika Tadeusza Kościuszki odkryto kapsułę czasu z 1828 roku

W trakcie trwających prac renowacyjnych przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Akademii Wojskowej West Point w USA, znaleziono prawdziwy skarb historyczny — kapsułę czasu datowaną na 1828 rok. To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na historię najstarszej amerykańskiej akademii wojskowej i jej związki z polskim bohaterem narodowym.
Tajemnicza Zawartość Ołowianej Skrzyni

Kapsuła czasu została umieszczona w cokole pomnika Tadeusza Kościuszki 26 lat po założeniu akademii i przez prawie dwa wieki pozostawała ukryta przed światem. O jej istnieniu nikt nie wiedział, aż do rozpoczęcia prac renowacyjnych.

Za sprawą prac renowacyjnych pomnika, który miał liczne pęknięcia, kapsuła została odsłonięta. “Cieszymy się, że możemy ją otworzyć i zobaczyć, co zostawili dla nas kadeci prawie dwa wieki temu” – wyznał gen. Steven Gilland, rektor West Point.

Chociaż próbowano ustalić zawartość kapsuły poprzez zdjęcia rentgenowskie, ich rezultaty nie były jednoznaczne. Cała zawartość pozostaje więc tajemnicą aż do oficjalnego otwarcia 28 sierpnia w Robinson Auditorium w Thayer Hall.

Historia i Tradycja West Point

West Point, zlokalizowana w stanie Nowy Jork, jest nie tylko najstarszą akademią wojskową w Stanach Zjednoczonych, ale także miejscem o wyjątkowym znaczeniu dla relacji polsko-amerykańskich. Mieści się w forcie, którego projektantem był sam Tadeusz Kościuszko, polski bohater narodowy oraz kluczowa postać w amerykańskiej wojnie o niepodległość.

Oryginalny cokół i kolumna pomnika były dziełem Johna HB Latrobe, kadeta West Point z rocznika 1822. Sam posąg Tadeusza Kościuszki, mierzący dwa i pół metra wysokości, został zamontowany na kolumnie w 1913 roku jako dar od amerykańskiej Polonii.

Nowa Tradycja dla Przyszłych Pokoleń

Akademia poinformowała, że ma zamiar kontynuować tradycję kapsuły czasu. Po analizie jej zawartości, kapsuła zostanie umieszczona z powrotem w odbudowanej podstawie pomnika, być może z nowymi przedmiotami od dzisiejszych kadetów, aby przekazać przyszłym pokoleniom fragment historii początku XXI wieku.

Dodaj komentarz