fbpx

Niepokój, bezsenność i lęk? Pomogą 3 proste ćwiczenia

Technika uziemiania to metoda pracy z ciałem stworzona przez Alexandra Lowena – twórcy terapii bioenergetycznej. Trzy proste ćwiczenia, które pomogą ci się ukorzenić, wyregulują trudne emocje takie jak niepokój czy lęk i sprawią, że odnajdziesz poczucie bezpieczeństwa we własnym ciele.

Mocne stopy to mocne ciało

Twórca metody bioenergetycznej i autor wielu poradników psychiatrycznych – Alexander Lowen – pracował z pacjentami na wiele różnych sposobów, jednak głównym elementem, który spajał jego metody w całość była praca z ciałem. Niezależnie od tego, kto odwiedzał jego gabinet – Lowen pomagał pacjentom „ucieleśniać” ich emocje – a więc znajdywać dla nich miejsce w ciele i odczuwać ich fizyczne symptomy.

Uziemienie

Technika uziemienia pomaga „ukorzenić się” – poczuć się stabilnie i bezpiecznie na własnych nogach, zamiast wikłać się w narracje myśli. Alexander Lowen posługiwał się trafną metaforą – porównywał technikę uziemienia do obwodu energetycznego. Skoro nieuziemiony obwód łatwo się przeciąża (posiada silniejszy ładunek energetyczny) – a to z kolei prowadzi do spięcia lub spalenia – podobnie musi być z człowiekiem. Jeśli pacjent nie ma oparcia we własnym ciele, może stracić kontakt z rzeczywistością i dostać ataku paniki.

Uziemianie, technika, której Lowen poświęcił dużo uwagi w książkach „Depresja i ciało” oraz „Duchowość ciała” do dziś pomaga wielu osobom uporać się z lękiem i niepokojem. Istotą tych ćwiczeń jest kontakt z samym sobą i z rzeczywistością. Według analizy bioenergetycznej regularne praktykowanie ćwiczeń, które będą opierać się na łączności z podłożem, obniżą poziom stresu i lęku, a tym samym pozwolą szybciej wrócić do emocjonalnej harmonii. Warto dodać, że podczas warsztatów Lowena ćwiczy się boso – sam twórca zawsze zachęcał pacjentów do zdejmowania obuwia podczas sesji. Jeśli masz ochotę wykonać poniższe ćwiczenia, postaraj się (przynajmniej w tym pierwszym) zrobić to bez skarpetek.

Trzy proste ćwiczenia, które przedstawiamy poniżej pomogą wyregulować trudne emocje i na nowo odnaleźć schronienie i poczucie bezpieczeństwa we własnym ciele. Wykonuje je zawsze wtedy, gdy poczujesz silny niepokój i lęk.

1.Ćwiczenie – z krzesłem

To jedno z najprostszych i podstawowych ćwiczeń, do których nie potrzebujemy żadnej wiedzy, umiejętności czy przyrządów. Wystarczy krzesło. Usiądź na krześle i postaraj się odczuć ciało – przede wszystkim stopy oparte na podłogę. Następnie energicznie podnieś się z krzesła wykorzystując do tego jedynie siłę mięśni stóp – dźwigając ciężar ciała opieraj się na poduszkach stóp – i wciskaj je mocno w podłoże. To ćwiczenie pomaga uwierzyć we własną siłę i stabilność.

  1. Ćwiczenie – czułe objęcia głowy

Bezsenność, dekoncentracja lub silny niepokój mogą pojawić się w efekcie natłoku myśli. Jeżeli trwają długą mogą prowadzić do złości, lęku albo poczucia niemocy. W takich sytuacjach pomoże ci kilkuminutowe ćwiczenie, które polega na trzymaniu głowy we własnych objęciach. Jest to pozycja, którą często wykonujemy intuicyjnie, gdy jesteśmy zmęczeni lub bezsilni. Połóż jedną rękę na czole, a drugą z tyłu – na potylicy. Ta pozycja symuluje czuły gest trzymania głowy przez inną osobę. Pozwala się odprężyć i poczuć w sobie oparcie.

  1. Ćwiczenie – koszyczek

Ostatnim ćwiczeniem, które pomoże wyregulować silny niepokój jest tzw. koszyczek. Polega on na spleceniu przed sobą dłoni (palce przeplatają się naprzemiennie), aby utworzyć miejsce spoczynku dla głowy – podobne do „koszyczka”. Połóż w nim głowę i poczuj, jak ciężar myśli, zmartwień i lęków spływa z głowy do utworzonego „koszyczka”, przez dłonie, a następnie spływa do podłoża. To ćwiczenie pozwala odpuścić rzeczy, które są poza naszą kontrolą.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: PoradnikZdrowie.pl

Dodaj komentarz