fbpx

Dieta matki może chronić mózgi jej wnuków

Zdrowa dieta podczas ciąży może odgrywać znacznie większą rolę w rozwoju mózgu potomstwa, niż wcześniej zakładano – tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Monash University w Australii. Co więcej, właściwy wybór pokarmów może wpływać nie tylko na mózg dziecka, ale także wnuków.

Publikacja, która została zamieszczona w prestiżowym czasopiśmie „Nature Cell Biology”, dodatkowo wzmocniła wcześniejsze doniesienia na temat tego, jak niektóre pokarmy mogą zabezpieczyć funkcje mózgowe poprzez generacje. Do badań wykorzystano glisty Caenorhabditis elegans, które posiadają wiele genów wspólnych z człowiekiem, co czyni je doskonałym modelem do analizy.

Centralne odkrycie badania koncentrowało się na cząsteczce obecnej w jabłkach oraz wielu ziołach, takich jak bazylia, rozmaryn, tymianek, oregano czy szałwia. Ta cząsteczka, znana jako kwas ursolowy, okazała się kluczową w redukcji uszkodzeń aksonów – wypustek, które są niezbędne dla prawidłowego działania mózgu. Aksony pełnią kluczową funkcję w komunikacji komórek nerwowych, a ich zdrowie i funkcjonowanie są zależne od dostarczania im odpowiednich materiałów.

„Zidentyfikowaliśmy cząsteczkę, która zmniejsza kruchość aksonów. Działa ona poprzez aktywację genu, który produkuje określony rodzaj tłuszczu, który z kolei chroni aksony przed uszkodzeniem w procesie starzenia się” – wyjaśnia prof. Roger Pocock, główny autor badania.

Ale to nie koniec niespodzianek. Ten specyficzny tłuszcz, sfingolipid, wykazuje zdolność do przemieszczania się z jelita matki do jej rozwijającego się jaja, chroniąc nie tylko aksony nowonarodzonego osobnika, ale również jego potomstwa.

Prof. Pocock podkreśla: „Po raz pierwszy udowodniliśmy, że lipid może być dziedziczony. Odkrycie to sugeruje, że dieta matki może wpływać nie tylko na mózg jej bezpośredniego potomstwa, ale także na mózgi kolejnych pokoleń”.

Ostateczne wnioski są jasne: właściwa dieta podczas ciąży, zwłaszcza zawierająca produkty takie jak jabłka i wybrane zioła, może być kluczem do ochrony zdrowia mózgu przez wiele pokoleń. Oczywiście konieczne są dalsze badania na ludziach, ale te wstępne wyniki dostarczają obiecujących dowodów na moc zdrowego odżywiania.

Źródło: nature.com

Dodaj komentarz