fbpx

Paul McCartney po ponad 50 latach odzyskał skradzioną gitarę

Paul McCartney odzyskał swoją słynną gitarę basową Höfner, na której nagrał największe przeboje The Beatles, takie jak „She Loves You” i „Love Me Do”, po tym, jak została ona skradziona w 1972 roku z pojazdu w Londynie.

BBC podaje, że gitara Höfner była wykorzystywana przez członka The Beatles przez 11 lat od momentu zakupu w 1961 roku, do momentu kradzieży z pojazdu zaparkowanego przy Ladbroke Grove w Londynie w październiku 1972 roku. Instrument został odnaleziony na poddaszu w domu w Sussex.

Sukces w odnalezieniu gitary to rezultat intensywnych działań poszukiwawczych w ramach projektu Lost Bass. Jak podaje BBC, członkowie projektu opisują to wydarzenie jako „największe misterium w historii rocka”. Scott Jones, dziennikarz biorący udział w poszukiwaniach razem z żoną Naomi i ekspertem firmy Höfner, Nickiem Wass, podkreślił, że McCartney szczególnie zależało na odzyskaniu instrumentu, na którym nagrał wielkie hity z lat 60.

Po ogłoszeniu w mediach o poszukiwaniach, rodzina z Sussex zgłosiła, że na ich strychu znajduje się gitara przypominająca zaginioną. Potwierdzenie, że to właśnie ta basówka Höfner model 500/1 z 1961 roku należąca do byłego Beatle, nastąpiło po weryfikacji jej autentyczności. Jak informuje BBC, McCartney wyraził ogromną wdzięczność wszystkim zaangażowanym w poszukiwania.

Instrument jest w komplecie i zachowany w oryginalnym futerale, choć wymaga drobnych napraw, aby ponownie na nim grać. Przed odnalezieniem na strychu, gitara przez jakiś czas znajdowała się w posiadaniu właściciela lokalnego pubu.

Eksperci cytowani przez BBC wskazują, że bas, który McCartney nabył w Niemczech za sumę równowartością 30 funtów, dzisiaj mógłby osiągnąć rekordową cenę na aukcji, potencjalnie stając się najdroższą sprzedaną gitarą w historii. Przypomina się, że dotychczas najwyższą kwotę uzyskała gitara Kurta Cobaina, lidera Nirvany, sprzedana za 6 milionów dolarów.

Dodaj komentarz