fbpx

Grzybiarze znaleźli skarb sprzed trzech tysięcy lat

1

Cztery miecze z brązu sprzed ponad 3 tys. lat znaleziono w Nowym Żmigrodzie w Beskidzie Niskim. Natrafili na nie dwaj młodzi mężczyźni podczas zbierania grzybów w lesie.

O znalezisku niezwłocznie powiadomili pracowników skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła oraz służby konserwatorskie – powiedział w środę archeolog i dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem krośnieńskiego muzeum. Podkreślił, że „postawa młodych ludzi zasługuje na ogromne uznanie”. Znalezione przez nich zabytki mają duże znaczenie dla nauki, a znalazcy zasługują na nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego – zaznaczył archeolog.

Skarb o niewyobrażalnej wartości

Zakopane w ziemi miecze leżały jeden na drugim obok leśnej drogi. Rękojeść jednego z nich wystawała nieco ponad powierzchnię wymytej przez wodę ziemi.

Najdłuższy ma 60 cm, a najmniejszy 40 cm. Trzy z nich należą do grupy mieczy z pełną rękojeścią, a jeden do tzw. mieczy ze sztabą na rękojeści. Datujemy je na lata 1200-1050 przed narodzeniem Chrystusa – zauważył Gancarski.

Według niego miecze prawdopodobnie należały do ludności kultury pilińskiej lub kultury Gava. Mieszkańcy tych kultur na teren pogórzy karpackich przenikali z terenów dzisiejszej Słowacji.

Brązowy skarb prawdopodobnie przez nich został ukryty. Miał wtedy niewyobrażaną wartość. Osoba lub osoby, które je zakopały w ziemi, musiały sobie zdawać z tego sprawę – powiedział Gancarski.

Trafią do muzeum Miejsce, w którym odkryto cztery miecze, zostało już szczegółowo przebadane przez archeologów. Nie natrafiono na inne zabytki. Aktualnie miecze są poddawane konserwacji. Po raz pierwszy publicznie będą pokazane w sierpniu podczas festiwalu archeologicznego w skansenie Karpacka Troja w Trzcinicy. Potem będzie je można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Źródło: tvn24

Dodaj komentarz