fbpx

Odwaga, by być nielubianym stanowi klucz do szczęścia

To potwierdzenie, że postępujemy zgodnie z własnymi przekonaniami.

Autorzy książki “Odwaga bycia nielubianym”, Ichiro Kishimi i Fumitake Koga, wyjaśniają znaczenie akceptacji tej prawdy, odwołując się do koncepcji Alfreda Adlera, austriackiego terapeuty, który argumentował, że ludzie instynktownie sprzeciwiają się wolności innych.

Zatem, kiedy niezależnie kształtujemy nasze życie, może się to nie podobać niektórym osobom.

“Nielubienie przez innych jest znakiem, że wykorzystujesz swoją wolność i postępujesz zgodnie z własnymi zasadami” – argumentują Kishimi i Koga. Dodają również, że nie musimy świadomie dążyć do bycia nielubianym. To po prostu naturalna konsekwencja.

W ich dziele poruszona jest także kwestia uznanie przez otoczenie i jego wpływ na nasze samopoczucie. “Cieszenie się uznaniem jest zawsze miłe. Byłoby jednak błędem sądzić, że jest ono dla nas całkowicie niezbędne” – zauważają autorzy.

Prawdziwą radością jest poczucie wkładu w otaczający nas świat.

Eksperci podkreślają, że dopóty, dopóki widzimy, iż nasze działania są wartościowe, nie potrzebujemy zewnętrznego potwierdzenia. Nasz wkład może być skromny lub nawet niezauważony przez innych. Jednak świadomość realnego wpływu na otoczenie jest kluczem do prawdziwego zadowolenia.

Dodaj komentarz