fbpx

W Chinach uruchomiono największą na świecie linię telekomunikacji kwantowej

 

We wschodnich Chinach, po trzech latach prac, uruchomiono największą na świecie linię telekomunikacyjną, która wykorzystuje zjawisko splątania kwantowego. Technologia ta zapewni najwyższe bezpieczeństwo przesyłania danych.

Linia komunikacji kwantowej łączy obecnie Hefei, ośrodek administracyjny prowincji Anhui, z Szanghajem, największym miastem w kraju, położonym w delcie rzeki Jangcy. Jej długość wynosi 712 kilometrów, ale do końca tego roku zostanie powiększona do 2 tysięcy kilometrów i połączy Szanghaj z Pekinem. W ramach testów, specjaliści przeprowadzili już pierwszą wideokonferencję.

Komunikacja kwantowa wykorzystuje splątanie kwantowe fotonów. Nie ma możliwości przechwycenia transmisji bez jej zakłócenia, a każda próba odczytu informacji powoduje jej bezpowrotne zniszczenie. Żadna nieautoryzowana osoba nie będzie więc mogła przechwycić informacji.

W sierpniu, Chińczycy wystrzelili pierwszego na świecie satelitę do telekomunikacji kwantowej, który zostanie połączony z ziemską linią komunikacyjną. Pozwoli to na poufną wymianę informacji między Ziemią a przestrzenią kosmiczną.

 

Źródło: tylkonauka.pl

Autor tekstu: John Moll

 

Dodaj komentarz