fbpx

Milczał prawie 100 lat. Dzwon Urban ponownie zabrzmiał na Wawelu

W niedzielę, po ponad 100 latach przerwy, z wieży katedry na Wawelu ponownie rozległ się dźwięk dzwonu Urban. W ostatnich tygodniach został on wyremontowany i będzie używany do liturgii. W każdą niedzielę dzwon będzie zwoływał wiernych na sumę.

Jak poinformowali przedstawiciele katedry na Wawelu, odnowiony i na nowo zawieszony na wieży dzwon Urban napędzany jest dwoma silnikami liniowymi. Dzwon ma 167 cm średnicy, jego wysokość bez imadła wynosi 145 cm i waży 2628 kg. Dzwoni dźwiękiem h/H i jest zestrojony z dzwonem Zygmunt.

“Przywrócony użytkowi liturgicznemu, jak przed wiekami wzywał będzie do udziału w sumie sprawowanej w katedrze. Usłyszeć będzie go można w każdą niedzielę o godz. 9:50 oraz w największe uroczystości, gdy towarzyszył będzie Zygmuntowi” – zapowiedziano.

Historia dzwonu

Dzwon Urban został ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego dla wzniesionego w latach 1350 – 58 kościoła w Niepołomicach. Imię otrzymał na cześć papieża Urbana V, który zezwolił na utworzenie w Krakowie akademii. Na Wawel sprowadził go w 1449 roku kardynał Zbigniew Oleśnicki, w zamian fundując do Niepołomic nowy dzwon.

Zawieszony na nowej wawelskiej wieży Urban był najczęściej używanym dzwonem Katedry. Jego dżwięk rozbrzmiewał każdego dnia rano, w południe i wieczorem oraz w mniej uroczyste święta, wraz z Kardynałem, przed sumą. Intensywne używanie przyczyniło się do osłabienia jego struktury. Dzwon trzykrotnie pękał (w 1517, ok. 1670 i w 1751) i był na nowo odlewany. W obecnej formie powstał w roku 1757. Wśród licznych dekoracji umieszczonych na dzwonie wyróżnia się wezwanie: “Strzeż nas Panie, jak źrenicy oka”.

Dodaj komentarz